لیست لغت های زاهده آگاهي
از آیه: تا آیه:
انتخاب سوره :
  سوره حمد آیه 2 -
رب :
توضیح : رب یعنی مربی. تربیت کننده. صاحب اختیار. خدا رب تمام جهانیان است. یعنی آنجه در آسمان ها و زمین است از آن اوست و او صاحب اختیار تمام جهانیان است. اوست که همه چیز را آفریده و پرورش می دهد. مربی همه عالم اوست و اختیار تمام امور در دستان اوست. از هر پیدا و پنهانی خبر دارد و بهترین تصمیم گیرنده و بهترین پرورش دهنده است.
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره حمد آیه 1 -
الله :
توضیح : الله خاص ترین اسم در میان نام های نیکوی خداوند است پس هنگامی که اطلاق می شود دلالت می کند بر ذات مقدسی که جامع جمیع صفات متعالی جلال و جمال است. گفته شده اصل الله، اله بر وزن فِعال است که همزه آن بر اثر استعمال زیاد حذف شده و ال به آن اضافه شده است و به معنای معبود است همچنین به معنای تحیر به این دلیل که عقول مردم از شناخت حقیقت ذات او حیرانند و همچنین گفته شده که از ولاه گرفته شده که به جای واو همزه آورده شده و به معنای واله و شوریده است چرا که او ذاتی است که تمام مخلوقات واله و مجذوب او می باشند. ریشه: همزه و لام و هاء (اله): ریشه تک معنایی که بر پرستش دلالت می کند و چون خداوند مورد پرستش است به این نام خوانده شده است.
امام صادق (ع): الف الله بر نعمت های الهی بر خلقش دلالت می کند که از نعمت ولایت ما سرچشمه گرفته (آلاء) و لام آن الزام مخلوقاتش بر پذیرش ولایت ماست (الزام) و هاء آن نشانه خواری و سرافکندگی مخالفان محمد ص و آل محمد ع (اهوان) است
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
1) رمضانی (داور) : لطفا منبع را ذکر فرمایید.