لیست نکته های اسدالله قاضي مرادي
از آیه: تا آیه:
انتخاب سوره :
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " تسخیر خود است

از مجموع آیات تسخیر به خوبى فهمیده مى‌شود که انسان، تکامل یافته‌ترین موجود این جهان است و خداوند همه موجودات دیگر را مسخر او ساخته است(جاثیه/13)؛ (حجّ/65) و (زخرف/13)، در همه این موارد مقصود این است که این امور طوری آفریده شده¬اند که رام انسان و مورد استفاده و بهره برداری انسان هستند، امّا در سوره زخرف آیۀ32، خداوند تسخیر انسان توسط انسان را بیان می¬دارد، بنابراین می¬توان نتیجه گرفت انسان هم جزئی از همه موجودات است و خود هم می¬تواند تسخیر شود و جزء موضوع " سَخَّرَلَکُم " است و باید تسخیر شود.تسخیر خود یعنی تطلّط انسان بر اعمال و رفتارش منطبق بر دستورات خداوند و مؤدّب شدنش به آداب الهیّ، تا چنین قدرت تسلّطی در او بوجود نیاید نمی¬تواند ادّعا کند هم جهت با هستی و آفرینش در راه " سَخَّرَلَکُم "قدم برمی¬دارد ، تا بر خصم درونی خودیّت و خود محوری مسلّط نشود تسلّط بر طبیعت سهل است:
سهل دان شیری که صف¬ها بشکند شیر آن باشد که خود را بشکند
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " "وَاَعِدّّوا لَهّم مَاستَطَعتّم مِن قّوّه" است.

در جهان¬بینی اسلام تلاش برای زندگی به تسخیر طبیعت می¬انجامد و به " سَخَّرَلَکُم " عینیّت می¬بخشد و اهمیت آن بقدری است که آیۀ 20سورۀ مبارکه مزمل تلاش برای زندگی را در کنار " جهاد فی سبیل¬الله " قرار داده است، و در تفسیر نمونه جلد 25 صفحۀ200 اثر حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان شده است: این نشان می¬دهد که اسلام برای این موضوع اهمیّت زیای قائل است، چرا چنین نباشد در حالی که یک ملّت فقیر، گرسنه و محتاج به بیگانه هرگزاستقلال عظمت و سربلندی نخواهد یافت و اصولا " جهاد اقتصادی" بخشی از جهاد با دشمن است، بعلاوهّ معظم¬له در قرآن حکیم و شرح آیات منتخب می¬فرماید، در آیۀ 60 سورۀ مبارکۀ انفال: وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ یک اصل اساسی درزمینه جهاد اسلامی و حفظ موجودیّت مسلمانان و مجد و عظمت و افتخارات آنان بیان شده است و تعبیر آیه بقدری وسیع است که بر هر عصر و زمان و مکانی کاملا تطبیق می¬کند. در این آیه کلمۀ قوّه معنای وسیعی را دربردارد، بطوری¬که نه تنها وسایل جنگی و سلاح¬های مدرن هر عصری را دربرمی¬گیرد بلکه تمام نیروها و قدرت¬هایی را که به نوعی در پیروزی بر دشمن اثر دارد شامل می¬شود، اعم از نیروهای مادی و معنوی، بنابراین علاوه بر اینکه باید ازپیشرفته¬ترین سلاح¬های هر زمان بهره گرفت باید به تقویت روحیه و ایمان سربازان که قوه و نیروی مهمتری است و نقش بسیار مؤثّری در پیروزی بر دشمن دارد نیز نباید غفلت کرد. البته هدف از این آماده سازی تهاجم بر کسی نیست بلکه هدف ترساندن دشمنان است همان ترس و وحشتی که مایه جلوگیری از بروز جنگ و پیکار می¬شود، در واقع تقویت بنیه دفاعی همیشه خود یک دفاع مؤثّر و یک عامل بازدارنده در برابر تهاجم دشمن است و این هدفی بسیار مقدّس و والا و مطابق با عقل و منطق است. بنابراین در باور تفکّر" سَخَّرَلَکُم " عمل به "وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ" دو هدف مهم دنبال می¬شود یکی به عزّت رسید مسلمانان و دیگری بازدارندگی دشمنان از تعرّض به آن¬ها 0
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - ذلول " سَخَّرَلَکُم " است

الف) تفسیر المیزان – اعراف – آیه 10(خلاصه)
هو الذی جعل لکم الارض ذلولا فامشوا فی مناکبها و کلوا من رزقه والیه النشور:(اوست آنکه زمین را برای شما رام کرده، پس در اقطار آن آمد و رفت کنید و از رزق آن بخورید و بدانید که زنده شدن مجدد شما بسوی اوست )، می فرماید: خدای تعالی آن کسی است که زمین را منقاد و رام شما کرد، تا بتوانید برپشت آن قرار بگیرید و از یک قسمت آن به قسمت دیگر آن بروید و از رزقش که او برای شما مقدر فرموده بخورید و به انواع مختلف در زمین تصرف کنید و اوست که نهایت و زندگی مجدد در سرای دیگر بسوی اوست ، در تعبیر(ذلول )و (مناکب )اشارتی وجود دارد که زمین نیز یکی از سیارات است .
ب) منبع: آشنایی با قرآن اثر استاد مطهری جلد 8
«ذلول» در اصل لغت عرب به معنی شتر رام است (حیوان رام؛ مخصوصاً درباره شتر زیاد گفته می‏شود). ذلول من، یعنی حیوان رام من. البته کلمه "ذلول" که به معنی رام است گو اینکه در اصل به معنای شتر رام است، ولی این کلمه را در غیر مورد شتر هم به کار بردن و معنای مطلق یک شی‏ء رام را قصد کردن مانعی ندارد. اما در اینجا قرینه‏ای هست که نشان می‏دهد تشبیه بیش از این حرفها است، می‏فرماید: زمین را برای شما ذلول قرار داد. معلوم می‏شود تشبیه به همان خود ذلول و به همان حیوان است که می‏گوید: "فَامْشوا فی مَناکبِها". «منکب» آن قسمت از روی شانه انسان و حیوان را می‏گویند که استخوان دست و بازو با پشت متصل می‏شود.
قرآن در اینجا زمین را به یک حیوان رام و شتر رام تشبیه کرده و می‏گوید: روی منکب¬های این حیوان راه بروید. این دلیل است بر اینکه تشبیه مخصوصاً به همین حیوان شده است چون کلمه‏ "فَامْشوا فی مَناکبِها" آمده است.
مقصود این است که از زمین خدا استفاده کنید.(وَ کلوا مِنْ رِزْقِهِ) و از رزق پروردگار که در این زمین قرار داده است [بهره ببرید.] (وَ جَعَلْنَا لَکمْ فیها مَعایشَ، آیه10 سوره اعراف) ما در زمین برای شما اسباب معیشت و زندگی را قرار داده‏ایم، استفاده کنید از آنچه که در زمین مایه معیشت و روزی برای شما قرار داده‏ایم.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " خداشناسی طبیعی است

تسخیر طبیعت یعنی کشف اسرار زمین، آسمان و خورشید و سایر مخلوقات الهی میان آن¬ها و هم چنین حفظ ونگهداری از آن¬ها در جهت رشد مادی و نیل به سعادت معنوی انسان و او فقط با بهره برداری درست و در جهت خدمت به خلق خدا و عبودیت حق است که می تواند از این مواهب الهی بهره برداری کند، در قرآن آیات فراوانی تأکید زیادی دارند که این¬ها آیات و نشانه های الهی¬اند که اهتمام انسان به بهره مندی از آن¬ها باید موجب توجه او به حق تعالی و شکرگزاری او شود، یعنی، بهره¬¬مندی از مواهب طبیعی نیز نوعی خداشناسی طبیعی است.

اهمیت این خداشناسی طبیعی، یعنی شناخت خدا از طریق تأمل در مواهب طبیعی، به قدری زیاد است که در آیات متعدد قرآنهرجا که نعمت¬های الهی در قالب آیات خدا برشمرده می¬شوند، همواره در پایان آیات عباراتی تأمل برانگیز ذکر می¬شود با مضامینی نظیر این که استفاده از این مواهب الهی منشأ تفکر، تأمل و تعقل انسان ها دربارۀ خدا شود . ( روم 24، 25 و 46) عبارات یعقلون و تشکرون دال بر همین واقعیت¬اند، یعنی همة این مواهب الهی که در اختیار انسان قرار داده می¬شوند دارای بار معرفتی¬اند و این که هدف از بهره مند ساختن انسان از آن¬ها افزایش خداآگاهی و عبودیت اوست.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : قدرت الله قربانی. لوازم معرفت شناختی جهان شناسی قرآن برای علوم طبیعی. پژوهشهای علم و دین، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی. سا ل ششم ، شمارة دوم ، پا ییز و ز مستان 1394، 77-97 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " و قائده لاضرر

دین اسلام هرگز اجازه نمی¬دهد کسی به کسی ضرر وارد کند، وقتی راضی نمی¬شود یک فرد از جامعه متضرّر شود چگونه راضی خواهد شد که یک اجتماع و جامعه ضرر ببیند؟ درفقه نورانی اسلام قائدۀ لاضرر از اینجا ناشی شده است که، مردی به نام سمره بن جندب در زمین یکی از مسلمانان درخت خرمایی داشت هر وقت مایل بود بی اجازۀ صاحب خانه وارد خانۀ آن مرد می¬شد و به بهانۀ سرکشی به درختِ خود مزاحمت¬هایی برای صاحب خانه ایجاد می¬کرد، چند نوبت به او تذکّر دادند که صحیح نیست بی اجازه صاحب خانه وارد منزلش شوی ولی او توجّه نمی¬کرد و می¬گفت: من حقّ دارم به درخت خود سرکشی نمایم، صاحب خانه چند بار به او گفت برادر درست است که درخت مال شماست ولی اینکه سرزده وارد خانۀ من می¬شوی درست نیست و گوشش بدهکار این حرف¬ها نبود، تا اینکه صاحب زمین نزد رسول خدا (ص) از سمره بن جندب شکایت کرد پیامبر(ص) او را خواست و نصیحت فرمود، ولی بازهم این مزاحم همیشگی دست از مزاحمت خود برنداشت و به حرف پیامبر(ص) نیز اعتنایی نکرد ناگزیر رسول اکرم(ص) به صاحب زمین فرمود درخت ایشان را از ریشه بکن و در میان کوچه بینداز و سپس این جمله تاریخی را به یادگار گذاشت که در فقه اسلام به قائده لاضرر مشهور است. هیچ کس حق ندارد به هیچکس ضرر وارد کند. در ابعاد بزرگتر و بر اساس آیۀ205 سورۀ بقره" چون انسان در زمینِ خدا قدرت یابد (آن¬را تسخیرکند) بکوشد حاصل خلق را باد فنا دهد و فساد به پا و نسل را قطع کند و خداوند مفسدان را دوست ندارد". براستی امروز به بهانه صنعتی شدن و بالا بردن ثروت جامعه عدّه¬ای خاص هم زمین را، هم هوا را و هم آب را آلوده می-کنند و این سه عنصر زیر چکمه بیدادگران با ظاهری متمدّن نابود شده و از بین می¬رود.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " سنّت الهی است

استاد شهید مطهّری رحمت¬الله علیه، در کتاب عدل الهی می¬فرمایند، پدیده¬های جهان محکومِ یک سلسله قوانین ثابت و سنت-های لایتغیّر الهی می¬باشند و به تعبیر دیگر خداوند در جهان شیوه¬های معینی دارد که گردش کارها را هرگز بیرون از آن شیوه¬ها انجام نمی¬دهد، این شیوه¬ها از چگونگی هستی اشیاء انتزاع شده است و به همین دلیل تبدیل و تغییری برای آن محال است، این سنت¬های لایتغیّر اساس پایداری و نظم حاکم بر نظام توحیدی حاکم بر آفرینش است و بدون آن¬ها طبیعت، جهان و بطور کلّی آنچه خداوند آفریده است فرو می¬ریزد. یکی از این سنن " سَخَّرَلَکُم " است یعنی، در نظام توحیدی آفرینش، آفرینش طبیعت، جهان و آنچه خداوند خلق نموده است مُسَخَّرِ انسان هستند، با وجود چنین قدرتی ناله دارد که چرا علیرغم تسخیر روز افزون طبیعت نتوانسته قوانین طبیعت را به نفع انسانیّت بچرخاند، پاسخ یک جمله است، او باید روش خود را برای تسخیر طبیعت عوض کند، او غرق در جهالت است، در فساد اخلاق غوطه¬ور است و می¬خواهد بر طبیعت چیره شود این نشدنی است، زیرا کار تسخیر به فساد آلوده شده است.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " حضور است

با گام¬برداری در مسیر تسخیر طبیعت و جهان هستی، آن¬ها نزد انسان ظاهر می¬شوند یعنی در انسان متولّد و علم نزد او حاصل می¬شود. برای مثال، وقتی توسط وسیله عکاسی تصویر تهیّه شود، این عکس با حضور در عکاسخانه و طی فرایند ظهور تبدیل به چیزی می¬شود به نام عکس که انسان می¬تواند با حسّ بینایی آن¬را مشاهده کند، پس اوّلین قدم در مسیر مواجهه با طبیعت و جهان هستی برای تسخیر آن ایجاد تصویر یا تصوّر از آن در ذهن است و تا چنین نشود تسخیر معنی نخواهد داشت و برای انسان معلوم نیست در پی تسخیر چه چیز است، چنین تصویری در ذهن انسان سامانه اندیشۀ او را به حرکت در می¬آور¬د و انرژی لازم را تآمین می¬کند، پس انسان برای تسخیر طبیعت و جهان هستی باید آن¬را در ذهن خود حاضر نماید و اگر در این¬کار موفق نشود و یا بطور ناقص و بد موفّق به آن شود، تسخیر طبیعت ارائه جواب بی پاسخ است یعنی انسان نمی¬داند به دنبال تسخیر چه چیز است،در حضور به سئوالاتی نظیر آفریننده، نظامندی و هدفمندی طبیعت پاسخ داده می¬شود و در اثر آن طبیعت رخ می¬نماید و چگونگی ضوابط و دستورالعمل¬های مواجهه با طبیعت که منجر به تسلّط انسان بر آن می¬شود تضمین شده و اعتبار می¬یابد.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " عبرت است

در بخش مبانی عبرت دانشنامه ویکی فقه آمده است در سایه اندیشه، محسوسات معنادار می‌شود و حالتی در انسان به وجود می‌آید که از ظواهر عبور نموده، به معنای بلند و کشف حقایق دست می‌یابد و در واقع به نوعی بصیرت می‌رسد. این «بصیرت» ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها را برای وی معلوم می‌کند و راهنمای عمل و رفتار بیرونی او می‌گردد، همچنین این دانشنامه طبیعت و دنیا را سرای عبرت می¬داند، از طرف دیگر تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن نیازمند مطالعۀ این سرا است، حال، چنانچه این مطالعه هر چه وسیعتر و عمیق¬تر باشد انسان از سطح ادراکات حسّی عبور نموده¬ و به مرتبه معنایی پدیده-های طبیعی می¬رسد. خداوند در قرآن کریم به عبرت آموزی از مظاهر طبیعی چون آب، باد، دریاها، و … دعوت می کند و آن ها را آیات الهی می خواند تا بندگان راه به سوی شناخت او بیابند و به روز رستاخیز ایمان آورند و از شگفتی¬هایی که در موجودات جهان می¬بینند درس توحید بیاموزند. اگر انسان به راستگویی خداوند یقین داشته باشد در حقیقت، در مواجهۀ با طبیعت چشمانش به درستی گشوده و به بصیرت می¬رسد و از ظواهر امور می¬گذرد و باطن امور را می¬بیند و از آن عبور نموده و به مغز آن که توحید است دست می¬رسد، در چنین وضعیتی است که اعتماد به طبیعت و همزیستی و تعامل با آن عاقلانه و پند آموز می¬شود و چنانچه چنین اعتمادی وجود نداشته باشد از ضررهای متصوّره در امان نخواهد بود.
در نظام توحیدی اسلام جهان مادی و طبیعت وسیله¬ای است تا به انسان کمک کند که از مبداء حیوانی ناطق به مقصد انسانی الهی برسد و در این راه گام بردارد، در چنین نظامی مَثَل انسان مَثَل راننده¬ای می¬تواند باشد که خودروی او طبیعت و هستی است و در اختیارش قرار دارد، چنین راننده¬ای موظّف است با مراقبت¬های ضروری از ایجاد مشکل در کار خودرو جلوگیری و به خود اجازه ندهد با دخالت¬های غیر کارشناسی شده و خودسرانه باعث شود تا خودرو در مسیر حرکت به سمت مقصد دردسر ساز شود و حتّی از دست¬یابی به آن باز ماند، حال اگر رانندۀ چنین خودروئی از خود عبور نکند و به این بصیرت نرسد که به مسائل ایمنی خودرو مثل کمربند ایمنی و رعایت سرعت مجاز اهمیّت دهد از سرنوشت دیگران عبرت نگرفته است و بطور قطع و یقین دچار همان سرنوشتی می¬شود که دیگران در اثر عمل نکردن به نکات فوق دچار شدند. چنین است که انسان جاهل و غوطه¬ور در فساد اخلاق در مواجهه با طبیعت برای تسلّط بر آن نمی¬تواند مدّعی باشد از طبیعت عبور نموده و بر آن تسلّط یافته است و اگر هم تسلّطی در کار است خود را دچار مشکل نموده و یا برای خود دردسر ساخته و در حقیقت اقدام به نابودی خود کرده است، و در نتیجه آن شود که به جای بقاء و تعالی انسانِ الهی براحتی در ویکی پدیا راجع به انقراض بشر صحبت کند و بگوید:
"می‌توان انقراض بشر در آینده‌ای نزدیک را به سه صورت بررسی کرد،
الف) نابودی جهان به وسیله بمب¬های اتمی
ب) نابودی جهان به وسیله عوامل طبیعی همانند بدی آب و هوا (عصر یخبندان) یا گرد بادهای عظیم یا آتشفشان¬های فعال بسیار بزرگ که این وقایع خود مشکلاتی برای نوع بشر بوجود می‌آورد و خطر از بین رفتن آن‌ها را محتمل می‌سازد.
ج) بیماریهای واگیردار و عفونی که فقط ممکن است تعداد کمی از انسان‌ها از این بیماری جان سالم به در برند."
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " مکنت است
بسم الله الرحمن الرحیم
انا مکنا له فی الارض و اتیناه من کل شی سببا(آیۀ 84 سوره کهف)
معنی:
الف) آیت الله مشکینی: همانا ما او را در روی زمین قدرت دادیم و از هر چیزی ( که اراده می کرد ) اسباب و وسایلی ( مانند دانش و توان و امکانات ) در اختیار او نهادیم
ب) آیت الله مکارم شیرازی: ما به او در روی زمین ، قدرت و حکومت دادیم و اسباب هر چیز را در اختیارش گذاشتیم.
ج) جناب آقای صفوی (بر اساس المیزان): ما به او برای حکومت در زمین توانایی بخشیدیم و از هر چیزی که او را به اهدافش برساند وسیله ای به او عطا کردیم .
چنین قدرتی به تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن توسط انسان ختم می¬شود و مشخصات این قدرت بر اساس آیات قرآن عبارت هستند از:
الف) پرهیز از گناه، (انعام/6) آیا ندیده اند که چه بسیار مردمى را که پیش از آن ها بودند هلاک کردیم ؟ مردمى که به آن ها در زمین توانایى هایى داده بودیم که به شما آن توانایى ها را نداده ایم، و ابرهاى پرباران به سویشان گسیل کردیم تا باران هاى سودمند بر آن ها فروریزند، و نهرهاى بسیارى را پدید آوردیم که از زیر خانه ها و قصرهایشان روان بود، سپس آن ها را به سبب گناهانشان نابود کردیم و پس از آن ها مردمى دیگر پدید آوردیم.
ب) ناسپاسی، (اعراف/10) و همانا ما شما را در زمین سکونت دادیم، و براى شما در آن اسباب زندگى نهادیم. شما اندک سپاسگزارى مى کنید.
ج) حقیقت¬جویی،(یوسف/21) آن مردى که او را خرید و از اهالى مصر بود، چون در سیماى یوسف نشانه عظمت دید، به همسرش گفت: تو خود امور او را برعهده بگیر و منزلتش را نیکو بدار، امید است براى ما در کارهاى مهم سودمند باشد یا او را به فرزندى اختیار کنیم. بدین سان یوسف را در آن سرزمین جاى دادیم و به او قدرت و مکنت بخشیدیم تا کارهایى را که مورد نظر ما بود به انجام رسانیم و به او تعبیر رؤیاها و تحلیل رخدادها را بیاموزیم، و خدا بر کار خود چیره است، ولى بیشتر مردم این حقیقت را نمى دانند.
د) پاداش نیکوکاران، (یوسف/56) و این گونه به یوسف در آن سرزمین قدرت دادیم که هر جاى آن مى خواست منزل مى گزید. هر که را بخواهیم از رحمت خود برخوردار مى سازیم و پاداش نیکوکاران را تباه نمى کنیم.
ح) دادن زکات و امر به معروف و نهی از منکر(حجّ/41) همآن ها که اگر در زمین به ایشان قدرت دهیم تا بتوانند روش زندگى اجتماعى خود را برگزینند، جامعه اى تشکیل مى دهند که همگان در آن نماز را برپا مى دارند و زکات مى پردازند و به آنچه شایسته است فرمان مى دهند و از آنچه ناشایسته است نهى مى کنند. و قطعاً خدا مؤمنان را یارى مى کند و آن ها را بر کفرپیشگان پیروز مى کرد چرا که فرجام امور از آن خداست.
و) انکار آیات نیست ( احقاف/26) و قطعاً ما به آن ها ( قوم عاد ) در چیزهایى توانایى داده بودیم که به شما کفرپیشگانِ مکّه در آن ها چنان توانایى نداده ایم. و براى آن ها گوش ها و چشم ها و قلب ها قرار داده بودیم تا بدانها چاره اندیشى کنند و شرّ و بلا را از خود بگردانند، ولى گوش ها و چشم ها و دل هایشان آن گاه که آیات ما را انکار کردند هیچ به کارشان نیامد و عذابى که مسخره اش مى کردند بر آن ها فرود آمد. اینک شما کفرپیشگان را که قدرتى کمتر از آن ها دارید چه چیز از عذاب خدا ایمنى بخشیده است.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : پایگاه تدبر موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " و پرداخت وام بصورت قرض¬الحسنه
یکی از عوامل اصلی تولید ثروت در یک جامعه طبیعت و منابع طبیعی شامل جنگل¬ها، مراتع، معادن و غیره است و آحاد جامعه در اثر تسخیر و بهره¬برداری از آن¬ها به ثروت می¬رسند، خداوند با بیان " سَخَّرَلَکُم " این کار یا این راه را مجاز می-داند و هموار ساخته است امّا، برای جلوگیری از وقوع پدیده انباشت ثروت پرداخت وام بصورت قرض الحسنه تجویز شده است.
پرداخت وام، صاحب سرمایه مى‏تواند مقدارى از سرمایه‏اش را به عنوان وام در اختیار نیازمندان قرار دهد تا کارى را در زمینه‏هاى اقتصادى شروع کند چه همیشه انسانهایى هستند که توانایى انجام کار را دارند ولى سرمایه‏اى ندارند و اگر سرمایه‏اى در اختیارشان قرار گیرد مى‏توانند تولید کنند به همین اسلام به پرداخت وام قرض الحسنه بسیار تشویق مى‏کند. خداوند مى‏فرماید: "من ذا الذى یقرض الله قرضا حسنا کیست که‏- 2، حدید 11" خداوند قرض الحسنه دهد. و نیز مى‏فرماید ان تقرضوا الله قرضا حسنا یضاعفه لکم و یغفرلکم‏"تغابن-17،اگر به خداوند قرض الحسنه دهید برایتان دو برابرش خواهد داد و شما را مى‏آمرزد، امام علیه‏السلام پس از ذکر آیه: من ذا الذى یقرض الله قرضا حسنا مى‏فرماید: ولم یستقر ضکم من قل، استقر ضکم وله خزائن السموات و الارض و هو الغنى الحمید - 3، خطبه‏ها، 182،خداوند از روى تنگدستى و نادارى از شما وام نمى‏گیرد بلکه در حالى از شما وام مى‏گیرد که گنجینه آسمانها و زمین از آن واست و بى نیاز و ستوده است، با صداى بلند به صاحبان سرمایه فریاد بر مى‏آورد: لله اباوکم فقدموا بعضا یکن لکم قرضا و لا تخلفوا کلا فیکون فرضا علیکم . خدا بر پدرانتان رحمت آورد بخشى را پیش فرستید تا از آن سود برید و همه را پس از خود مگذارید تا وزرو و بالتان گردد.- خطبه‏ها 194. بهتر است که صندوقهاى قرض الحسنه تأسیس شود و سرمایه هایى در اختیار افراد بى سرمایه قرار گیرد تا از آن استفاده بهینه کنند بد نیست به گزارشى که مدیر عامل بانک جهانى کانادا خانم روى ناک لاسکى تهیه کرده اشاره کنیم این گزارش حاکى از افزایش تولید سرانه ملى است و این پژوهشگر زن این افزایش را نتیجه کاهش میانگین بهره مى‏داند که موجب شده است اشخاص سرمایه‏هاى خود را به جریان بیندازد و از سود آن بهره‏مند شود و اگر فرض کنیم که وامهاى پرداختى بدون بهره باشد مطمئنا افزایش تولید سرانه ملى خیلى بیشتر از آنچه تصور مى‏کنیم خواهد بود.- رادیو کانادا،تاریخ 6/8/1996. اسلام با ترویج قرض الحسنه در میان مسلمان زمینه خوبى را براى بکارگیرى سرمایه فراهم مى‏کند بویژه براى افرادى که سرمایه‏اى در دست ندارند با گرفتن وام بتوانند از تلاش و تخصص خود نیز بهره ببرند. علاوه بر این وام قدرت خرید قشر ضعیف را بالا مى‏برد و وضع اقتصادى را بهبود مى‏بخشد این کارى است که کشورهاى بزرگ در حال حاضر انجام مى‏دهند آنان کشورهاى کوچک را تشویق مى‏کنند که براى بالا بردن قدرت خریدشان وام بگیرند و سود اصلى به کشورهاى بزرگ پرداخت کننده وام و فروشنده فرآورده‏هاى صنعتى بر مى‏گردد.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : حائری، محسن. اندیشه اقتصادی نهج¬البلاغه، لوح فشرده کتابخانه دیجیتال، نور¬الزهرا. موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.

  • <<
  • <
  • تعداد صفحات : 12
  • >
  • >>