لیست نکته های اسدالله قاضي مرادي
از آیه: تا آیه:
انتخاب سوره :
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " برای کفّار سراب است
" سَخَّرَلَکُم " برای کفّار سراب است
خداوند در آیه 39 سوره مبارکه نور اعمال کفّار را اعمال سرابی می¬داند. اعمال صالح در مواجه با طبیعت و تسخیر آن همچون آب گوارائی است که هر تشنۀ دارای عطش برای تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن را سیراب می¬کند، ولی کفّار در اثر غفلت از یاد خدا و دوری از اعمال صالح نه تنها با آب گوارای نزد خود سعادتمند نمی¬شوند بلکه با توسّل به اعمال خودسرانه که به سراب تشبیه شده است، سعادتشان را در اعمال سرابی جستجو می¬کنند و کارشان به جایی می¬رسد که منافقین بر آن¬ها حاکم شوند و طبق آیه 11 سورۀ مبارکه حشر منافقین از آن¬ها به عنوان برادران خود یا¬د کنند و با توسّل به قسم دروغ از آن-ها حمایت و پشتیبانی زبانی کنند و در نهایت ولایت منافقین را به ولایت خداوند ترجیح دهند .
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " خوار وذلیلی دنیا است
" سَخَّرَلَکُم " خوار وذلیلی دنیا است
امام باقر (ع)
قالَ رَسولُ اللهِ صلّی اللهُ علیه و آله: یَقوُلُ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ: وَ عِزَّتی وَ جَلالی وَ عَظَمَتی وَ کِبرِیائی وَ نُوری وَ عُلُوّی وَارتِفاعِ مَکانی لا یُؤثِرُ عَبدٌ هَواهُ عَلی هَوایَ اِلاّ شَتَّتُّ عَلَیهِ اَمرَهُ وَ لَبَّستُ عَلَیهِ دُنیاهُ وَ شَغَلتُ قَلبَهُ بِها وَ لَم اُؤتِهِ مِنها اِلاّ ما قَدَّرتُ لَهُ وَ عِزَّتی وَ جَلالی وَ عَظَمَتی وَ نوُری وَ عُلُوّی وَارتِفاعِ مَکانی لا یُؤثِرُ عَبدٌ هَوایَ عَلی هَواهُ اِلاّ اِستَحفَظتُهُ مَلائِکَتی وَ کَفَّلتُ السَّمواتِ وَ الاَرَضینَ رِزقَهُ وَ کُنتُ لَهُ مِن وَراءِ تِجارَةِ کُلِّ تاجِرٍ وَ اَتَتهُ الدَّنیا وَ هِیَ راغِمَة ٌ.
پیامبر (ص) فرمود: خدای عزّ و جلّ می فرماید: قسم به عزّت و جلال و کبریاء و علوّ و ارتفاع مکانتم که اختیار نکند بنده ای هوای خودش را بر هوای من مگر آنکه کارش را پراکنده کنم و دنیای او را دَر هم کنم و قلب او را مشغول دنیا نمایم و حال آنکه از دنیا فقط به اندازه¬ای که برایش مقدّر نموده¬ام بدهم. قسم به عزّت و جلال و عظمت و بزرگی و رفعت مکانتم که اختیار نکند بنده¬ای هوای مرا بر هوای خود مگر آنکه ملائکه خود را حافظ او گردانم و آسمان¬ها و زمین را متکفّل رزق و روزی او گردانم و من برای او دنباله¬ی تجارتِ هر تاجری خواهم بود (یعنی من برای او تجارت کنم و روزی او را برسانم) و بیاید او را دنیا در صورتیکه مُنقاد و رام و ذلیل اوست. (یعنی با اینکه او رغبت به دنیا ندارد، دنیا به او رو کند و دنیا نزد او و پیش او خوار و ذلیل باشد)
اربعین حدیث امام خمینی جلد 1 صفحه 168 ، نقل از پایگاه بشری( بانک اطلاعات حدیث)
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " مبنای سلامت روان است
" سَخَّرَلَکُم " مبنای سلامت روان است
با بهره¬گیری حدّاکثری از استعدادهای نهفته در انسان، افراد و جامعۀ با شخصیّت سالم و خلّاق پرورش می¬یابد و جلوگیری از ایجاد هر گونه احساس نا ایمنی و حسّ حقارت که اساس اغلب اختلالات روانی است سبب پیشرفت و سازش بیشتری در شخص می-شود، از این¬روست که، تقویت شخصیّت فرد و جامعه یکی از وظایف بهداشت روانی با هدف پیشگیری از آسیب¬های مربوطه است. شکست در رسیدن به هدف باعث ایجاد اختلالات عاطفی می¬شود و سلامت انسان را به خطر می¬اندازد، جلوگیری از چنین عارضه¬ای با "موفقیّت" امکان پذیر است که این خود مستلزم واقع¬بینی. میل به موفقیّت از نیازهای ضروری بشر محسوب می-شود و ارضاء این میل برای نگاه¬داری بهداشت روان انسان امری است که ضرورت دارد در تمام دوران زندگی به طور دائم با محیط یا طبیعت در تعامل باشد و بر آن مستولی گردد. باید توجّه داشت که فرق است بین موفقیّت و موفّق بودن، موفّقیت همانند انسانیّت در سرشت انسان هنگام آفرینش او وجود دارد یعنی انسان موفّق آفریده شده است و شکست در چنین آفرینشی وجود ندارد و انگیزۀ زیاد از ویژگی¬های افراد موفّق است. پس سلامت روانی یعنی موفقیت، موفقیّت یعنی انگیزه، انگیزه یعنی واقع گرائی و واقع گرائی یعنی قبول این واقعیت که خدا با بیان " سَخَّرَلَکُم " انسان را توان¬مند در حلّ مشکلات در سر راه تسلّط بر طبیعت و تسخیر آن آفریده است. پس از نقطه نظر بهداشت روان ،انسان سالم نسبت به واقعیت " سَخَّرَلَکُم " باور و ایمان دارد و به جز موفقیّت بر اساس کار و تلاش به چیز دیگری نمی¬اندیشد.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " باور نتیجه کار است

وقتی شخص از نتیجه کار خود آگاه است، پرورش و آموزش او بهتر انجام می¬شود. نتیجۀ آزمون¬های متعدّد در روانشناسی نشان می¬دهد آگاهی از نتیجۀ کار موجب بهتر شدن عمل می¬شود. " سَخَّرَلَکُم " یعنی نتیجه همزیستی انسان با طبیعت و تسخیر آن، چنین قطعیّتی در بیان که فقط از جانب خداوند پذیرفته است، بقدری روشن است که این سئوال را به ذهن می¬آورد که مشکل در چنین تسخیر و تسلّطی چیست؟ یعنی وقتی مشخص شد که تسخیر و تسلّط حتمی است و در این باب جای هیچ مشکلی وجود تدارد، مشکل را باید در روش تسخیر و تسلّط جستجو نمود. در اعتقادات اسلامی، به هیچ وجه پذیرفته نیست که هدف وسیله را توجیه کند و بر عکس در این مقوله هدف باید تعیین کننده وسیله باشد و آفریننده جهان روش را مشخص کند. امروزه طبیعت با افکاری توسط جهان غرب در حال تسخیر است که " سَخَّرَلَکُم " را باور ندارند و زحمات و مرارت¬های آنان در راه تسخیر طبیعت آن¬ها را در مسیر برتری جویی منتهی به انتقام گیری از طبیعت قرار داده است، از این¬رو است که نتوانسته¬اند فقر، ظلم، تجاوز، بی انصافی و غیره را ریشه کن کنند، و با بی¬توجّهی به روش تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن است که علیرغم موفقیّت ظاهری، تسلّط و تسخیرشان بر اساس فریب، مکر، دروغ، خیانت کردن، پا روی حقّ گذاشتن، از اهداف " سَخَّرَلَکُم " فاصله گرفته¬ است.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " زندان طبیعت نیست

زندان مکانی است که اشخاص از نظر فیزیکی، محدود و توقیف و معمولاً از آزادی‌های شخصی محروم می‌شوند. زندان¬ها به طور قراردادی و به منظور اجرای کیفر حبس در اثر ارتکاب جرم، به‌عنوان یک مجازات قانونی که به صورت حکم از سوی دادگاه صادر شده‌است، بکار می‌روند.
در بعد اجتماعی، تعامل و همزیستی با طبیعت مستلزم رعایت حق آن از طرف انسان است، چنانچه حق طبیعت ادا نشود نظام آفرینش حق حیات را از او، از طُرُق مختلف می¬ستاند و چون این حق گرفته شد طبیعت جنبه زندان را پیدا می¬کند، برای مثال، آلودگی طبیعت و اصراف در بخش آب، جنگل، خاک و غیره منجر به محدود شدن آزادی خدادادی او در کار " سَخَّرَلَکُم " است و کار به جایی ختم می¬شود که انبوهی از مشکلات خود ساخته مانند تغییرات آب و هوا، کمبود منابع و غیره او را فرا می¬گیرد و قدرت در انجام هر کاری از او صلب و طبیعت برای او زندان می¬شود و این، آنچیزی نیست که خداوند خواسته باشد، زیرا باریتعالی انسان را آزاد آفریده است و تسخیر و تسلّط بر طبیعت را حق او می¬داند برای آزاد بودن و آزاد زندگی کردن و این، مجازاتی است که در دادگاه سنن الهی انسان به صورت کیفر حبس در زندان خود ساخته در اثر دوری از قوانین " سَخَّرَلَکُم " محکوم شده است.
در بعد فردی به هر اندازه که انسان در اثر تسخیر طبیعت بیشتر به اشیاء عادت داشته باشد بیشتر به آن¬ها وابسته است و اسیر آن¬ها است و هر اندازه انسان اسیر باشد آزادی ندارد، برای مثال، آدمی که عادت کرده باشد که همیشه روی تشک و متکای بسیار نرم بخوابد، چنین آدمی اگر یک وقت در شرایطی قرار گیرد که بخواهد روی فرش یا زمین خالی بخوابد ابدا خوابش نمی¬برد، او دیگر فلج است. در مقابل افرادی را می¬بینید که در دنیا بدون اینکه لذت¬های خدا را بر خودشان حرام کرده باشند و بدون اینکه از کارهای زندگی دست بکشند می¬خواهند ساده زندگی کنند، ساده¬ترین لباس¬ها را بپوشند خوراکشان ساده¬ترین باشد، منزل و مرکبشان ساده¬ترین منزل¬ها و مرکب¬ها باشد، برای اینکه نمیخواهند آزادیشان را به چیزی بفروشند و اسیر آن¬ها شوند. گاندی رهبر هند که در اوج قدرت است وقتی توانست جمعیت هندوستان را رهبری کند و از چنگال استعمار انگلیس نجات دهد که خود را از قیودی که انسان برای خودش ساخته آزاد نمود و با پارچه¬ای ساده روی دوش و لنگی به کمر و با دارائیش که یک بُز بود مردم هند را نجات داد.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - چرایی " سَخَّرَلَکُم "
چرایی " سَخَّرَلَکُم "
" سَخَّرَلَکُم " یعنی خداوند دنیا را طوری آفرید که انسان بتواند آن¬را تسخیر کند و بر آن مسلّط شود، سئوال این است که خداوند چرا چنین قدرتی بزرگی را به انسان داده است؟ توجّه به احادیث زیر پاسخی برای این سئوال است:

الف) پیامبر اکرم(ص)، دنیا کشتزار آخرت است، پس همانطور که انسان باید قدرت فنّ کشاورزی بداند تا کشت او به نتیجه برسد باید قدرت تسلّط بر دنیا را داشته باشد و عمل کند تا در آخرت محصول مرغوب و کاملی بدست آورد.
ب) امام علی (ع)، آخرت با دنیا به دست می آید. یعنی اگر همزیستی با دنیا انسان را به بازی بگیرد و او قدرت تسخیر آن¬را نداشته باشد آخرت بی معنی می¬شود.
ج) امام باقر(ع)، دنیا یاور خوبی برای آخرت است، یعنی باید تسلّط بر دنیا و تسخیر آن انسان را به همراهی با آن قرار دهد نه آن¬که اورا در مقابل خود ببیند، در چنین وضعی است که کار دنیا و آخرت انسان سامان و یاور بودن معنی می¬یابد.
د) پیامبر اکرم(ص)، جُستن آنچه از دنیا که تو را اصلاح می کند دنیا دوستی نیست، یعنی چنانچه اصلاح انسان به آبادانی آخرتش معنی شود، می¬توان نتیجه گرفت، تسخیر دنیا که نتیجۀ جستن آن است ضروری است و مجهز شدن انسان به چنین قدرتی اوجب واجبات.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: برگرفته از پایگاه بانک اطلاعات جامع حدیث( بشری ) با کلید واژه دنیا موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " منشاء صفات عالی انسانی
" سَخَّرَلَکُم " منشاء صفات عالی انسانی
طبیعت ملموس¬ترین چیزی است که انسان در تمام طول عمر خود با آن سروکار دارد و باید آنرا به نحوی که خداوند فرموده تسخیر و از آن بهره گیرد، در این راه اوّلین قدم تربیت و پرورش انسانی الهی و قدرتمند است. انسان در اثر توان خدادادی خود می¬تواند طبیعت را تسخیر کند، چنین تسخیری به او قدرت می¬دهد، پس چنین قدرتی برآمده از نهاد خدادادی انسان است و با توجّه به اینکه کار خدا بر ارزش استوار است، می¬توان نتیجه گرفت، در مکتب اسلام چنین قدرتی یک ارزش و یک کمال انسانی است. توان انسان چه مثل دیدن، شنیدن، قدرت بدنی و عقلی و چه به صورت بالذاّت مثل قدرت تسلّط بر طبیعت همگی دلالت بر این نکتۀ مهمّ دارند که انسان با محروم شدن از این توانمندی¬ها ناقص است و این نقص می¬تواند زمینه ناهنجاری¬های فردی و اجتماعی را فراهم آورد، به نقل از استاد مطهری در کتاب انسان کامل: جمله¬ای از امام حسین علیه¬السلام که جمله خیلی عجیبی است و بر ملاحظات روانی بسیار دقیق بنا شده "قدرت کینه را از بین می¬برد" یعنی یک انسان وقتی که در خودش قدرت احساس بکند کینه نسبت به دیگران ندارد، آدم ضعیف است که همیشه کینه دارد نسبت به دیگران. و از همان مرجع داریم، از امیرالمؤمنین علی علیه¬السلام پرسیدند چه کسانی هستند که غیبت می¬کنند و دلشان می¬خواهد همیشه پشت سر مردم بدگویی کنند و از بدگویی دیگران لذّت می¬برند؟ امام فرمودند ضعیف¬ها، عاجزها، ناتوان¬ها، آن کسی که در روح خودش احساس قدرت می¬کند عارش می¬آید ننگش می¬آید که غیبت کند و غیبت را کار انسان¬های پَست می¬داند. بر این اساس است که قدرت و قوّتی که اسلام در نتیجه " سَخَّرَلَکُم " از آن ستایش می¬کند:
- هرگز از نان درآوردن سر در نمی¬آورد بلکه خودش قدرتی است که نان هم دارد
- حقِّ رفته را برمی¬گرداند.
- به کمک دیگران می¬شتابد.
- یار مظلوم و در ستیز با ظالم است.
- بی¬غیرتی در آن راه ندارد.
- اورا به فیّاضیت، بخشندگی، خدمت به خلق و ایثار می¬رساند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " تلاوت فعل خدا است
" سَخَّرَلَکُم " تلاوت فعل خدا است
در فرهنگ عمید برای معنی تلاوت، "قرائت قرآن" آمده است و در ناظم¬الاطباء تلاوت یعنی خواندن با قرائت، اندیشه و تآمّل، در جای دیگری که اندیشه و تآمّل از ضروریّات است تعامل با طبیعت برای تسخیر و بهره¬برداری از آن بویژه در زمینه شناخت خدا است. طبق نظر حضرت آیت الله جوادی عاملی( دامت برکاته) قرآن قول خداست و جهان آفرینش و طبیعت فعل خدا، و به فرموده حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و به نقل از معظم¬له: قرآن را فراگیرید که آن نیکوترین سخن است و به فهم عمیق آن دست یابید که آن مایه خرّمی دل¬هاست و از نور آن شفا بجوئید که آن شفای بیماری¬های روحی است و آن¬را نیکو تلاوت کنید که سودمندترین قصه¬هاست. در فعل خدا هم چنین مفاهیمی نهفته است، استاد گرانمایه جناب آقای دکتر گلشنی در کتاب قرآن و علوم طبیعت بیان می¬دارند، از نظر قرآن موجودات طبیعی آیات(نشانه¬های) حق تعالی هستد و طبیعت شناسی باید به منزله آیت شناسی تلقّی شود و انسان را از آیات به صاحب آیات برساند تا در نتیجه آن همانی حاصل شود که از فراگیری قول خدا حاصل می¬شود، دلیل این مطلب هم عبارت است از وجود بیش از 750 آیه در قرآن است که در آن¬ها به پدیده¬های طبیعی اشاره رفته است و در غالب این آیات مطالعه کتاب آفرینش و تدبّر در آن توصیه شده است. پس، همانطور که انسان قدرت فراگیری، فهم و تلاوت قرآن را دارد و از نور آن شفا می¬جوید، قدرت درک و فهم و سِیرِ در طبیعت و بهره برداری درست از آن را دارد تا در زندگی خود با مشکلات و نابسامانی روبرو نشود و به رفع آن¬ها بپردازد و سعادت¬مند شود.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " پیش¬نیاز تفکّر و اندیشه
" سَخَّرَلَکُم " پیش¬نیاز تفکّر و اندیشه
تا انسان مطمئن نشود که می¬تواند بر امری تفوّق جوید و بر آن غلبه کند، در او انگیزه¬ برای تعامل با آن امر بوجود نمی¬آید، بنابراین شرط اصلی موفقیت باور "می¬توانم" درخود است، تفکّر و اندیشه با چنین باوری به حرکت درمی¬آید و به کشف اسرار خلقت می¬انجامد که هر کدام چون خورشید روشنی بخش راه سعادت بشرند. خداوند با توجّه به چنین ساختاری برای وجود انسان و با بیان " سَخَّرَلَکُم " و آیات نظیر آن مثل آیۀ 10 سوره الاعراف سعی دارد انسان را به این باور مهم و سرنوشت ساز برساند و از آن عبور دهد تا به مرحله بعدی که امکان اندیشه و تفکّر است برسد تا بالاخره معرفت خداوند حاصل شود، پس باور " سَخَّرَلَکُم " یعنی، قبول این نکته که طبیعت مادّی یعنی عالمی که با حواس با آن ارتباط مستقیم وجود دارد، تحت نفوذ انسان است تا بتواند به نشانه¬های قدرت، عظمت و تدبیر خدا پی ببرد، با چنین باوری فرامین خداوند که برای نمونه به بعضی از آن¬ها اشاره می¬شود برای اجرا توجیه پذیر، ممکن¬الاجرا و ضروری می¬شود:
1 – سوره سبآ، آیه9. آیا به آنچه پیش رو و پشت سر آنان از آسمان و زمین قرار دارد نگاه نکردند (تا به قدرت خدا بر همه چیز واقف شوند)؟! اگر ما بخواهیم آن¬ها را (با یک زمین‌لرزه) در زمین فرومی‌بریم، یا قطعه‌هایی از سنگ¬های آسمانی را بر آن¬ها فرومی‌ریزیم؛ در این نشانه‌ای است (بر قدرت خدا) برای هر بنده توبه‌کار!
2 – سوره فاطر آیه 99. او کسی است که از آسمان، آبی نازل کرد، و به وسیله آن، گیاهان گوناگون رویاندیم، و از آن، ساقه‌ها و شاخه‌های سبز، خارج ساختیم، و از آن¬ها دانه‌های متراکم، و از شکوفه نخل، شکوفه‌هایی با رشته‌های باریک بیرون فرستادیم، و باغ¬هایی از انواع انگور و زیتون و انار، (گاه) شبیه به یکدیگر، و (گاه) بی‌شباهت! هنگامی که میوه می¬دهد، به میوه آن و طرز رسیدنش بنگرید که در آن، نشانه‌هایی (از عظمت خدا) برای افراد با ایمان است!
3 – سوره روم آیه 24. و از آیات او این است که برق و رعد را به شما نشان می‌دهد که هم مایه ترس و هم امید است (ترس از صاعقه، و امید به نزول باران)، و از آسمان آبی فرو می‌فرستد که زمین را بعد از مردنش بوسیله آن زنده می‌کند، در این نشانه‌هایی است برای جمعیّتی که می‌اندیشند!
4 – سوره یونس آیۀ 31. بگو: «چه کسی شما را از آسمان و زمین روزی می‌دهد؟ یا چه کسی مالک (و خالق) گوش و چشم-هاست؟ و چه کسی زنده را از مرده، و مرده را از زنده بیرون می‌آورد؟ و چه کسی امور (جهان) را تدبیر می‌کند؟» بزودی (در پاسخ) می‌گویند: «خدا»، بگو: «پس چرا تقوا پیشه نمی‌کنید (و از خدا نمی‌ترسید)؟

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: ترجمۀ حضرت آیت¬الله مکارم شیرازی، برداشت از پایگاه تبیان موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - فلسفۀ " سَخَّرَلَکُم "
فلسفۀ " سَخَّرَلَکُم "
خداوند انسان را برای تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن توان¬مند آفرید تا با استفاده از این توان نسبت به ناشناخته¬های پیرامون خود علم و آگاهی یابد، پس می¬توان فلسفه " سَخَّرَلَکُم " را همان فلسفه علم به حساب آورد، از طرف دیگر فلسفه علم از موضوعات مهمّی است که در ابتدایی¬ترین مرحله از جهان بینی اسلامی روشن و مشخص شده است، درابتدایی¬ترین چند نکته نهفته است، اوّل آنکه، شناخت فلسفه علم هدف نیست و دوّم آنکه، مراحل مهمتر و با اهمیّت به دنبال آن وجود دارد و سوّم اینکه، گذر مطمئن از این مرحله بسیار ضروری است. صراحت بیان موجود در آیات مورد بحث و راست بودن قول خدا می¬تواند دلیلی باشد برای این نکته که، ای انسان در مرحله تسخیر طبیعت و چیره شدن بر آن متوقف نباید شد باید از آن توشه برچید و رهسپار رسیدن به مراحل دیگر گردید.
شناخت پدیده¬های حاکم بر جهان هستی مشمول حدیث نبوی معروف است که طلب علم فریضه علی کل مسلم است و شناخت و تحصیل آن¬ها ولو به نحو واجب کفایی بر مسلمین واجب است. طبق بیان حضرت آیت¬الله مصباح یزدی" دین وطیفه¬ای در قبال کشف عِلّی میان پدیده¬ها را ندارد و آنچه برای دین ضرورت دارد شناخت و بیان تآثیر پدیده¬¬ها در سعادت و شقاوت انسان است و مسایل توصیفی علوم بالذّات جزء دین نیست"، حضرتش به این نکته اشاره دارد که دین شامل گزاره¬هایی ناظر بر عقیده و احکام و اخلاق است که بر گرفته از وحی و اقوال سفیران الهی است، و این است همان مراحل دیگر که انسان باید به آن دست یابد و فتح کند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.

  • <<
  • <
  • تعداد صفحات : 10
  • >
  • >>