لیست نکته های اسدالله قاضي مرادي
از آیه: تا آیه:
انتخاب سوره :
  سوره ابراهیم آیه 32 - سخَّرَلَکُمِِ آمریکایی "سخَّرَلَکُم" نیست
به نام خدا
حکومت نظامی است که تحت آن یک کشور یا یک اجتماع اداره می‌شود. حکومت مظهر قدرت جامعه در برابر تخریب طبیعت و محیط پیرامونی آن است، یکی از اهداف وقوع انقلاب اسلامی در کشور ایران گماردن دولت¬مردانی بر مسند امور است تا جامعه را در مسیر صحیح "سخَّرَلَکُم" قرار دهد، معیارها و ضوابط صحیح بودن مسیر یاد شده توسط مردم مسلمانی تعیین می¬شود که با استناد به جمهوریّت نظام خواهان مسیری برای "سخَّرَلَکُم" هستند که بر اساس اصول و مقررات اسلامی طرّاحی و اجرا شود، چرا استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا با تسخیر منابع خدادادی با تولید سلاح¬های کشتار جمعی به مخالفت با آن در زمینه تولید و استفاده می¬پردازند ولی، هر زمان که خود صلاح بدانند از آن¬ها استفاده می¬کند؟ چرا در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به او در تآمین و استفاده از سلاح شیمیایی کمک و با همین بهانه حکومت صدام افلقی را ساقط نمودند و این در حالی است که تمامی این رفتارها با ادّعای طرفداری از حقوق بشر و صلح دوستی و انسان دوستی انجام می¬شود زیرا،آن¬ها به حقّ و باطل ایمان ندارند و دشمنان خود را دوست بَد یا دوست ناراضی می¬دانند یعنی، معتقدند ما همگی از یک قماش هستیم که در حال حاضر با اختلافاتی اندک! از هم دوریم وگرنه، حقّ هم اگر بتواند از سلاح ممنوعه استفاده می¬کند، اگرچه آن حقّ اسلام و جمهوری اسلامی باشد و بر ممنوعیت کاربرد آن¬ها فتوا دهد، بنابراین از چنین نظّام مقدّسی حقّ ¬زدایی می¬کنند و حتّی برای رسیدن به هدف خود حاضرند افتضاح " مک فارلین" که منجر به بی¬آبرویی سیاسی آمریکا درسال (1985) شد به بار آورند و بی آبروتر شوند، از این¬روست که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در حال حاضر دوری نکردن و عدم تبعیت از چنین شیطان بزرگی (سخَّرَلَکُمِ آمریکایی ) را جهاد اکبر می¬داند و عدم اعتماد به دشمن را یاد آور می¬شود و کوتاه آمدن را موجب ضربه خوردن می¬داند، و از سوی دیگر "سخَّرَلَکُم" نظام اسلامی را با تداوم حرکت جهادی، فداکارانۀ دوران دفاع مقدّس، روحیّۀ انقلابی و مردمی، مبارزه با فساد، امید به آینده، بها دادن به جوانان و غیره به تصویر می¬کشد و به پیش می¬برد تا در مقابل باطل استکباری، نور حقّ انقلاب اسلامی راهنمای تشخیص حقّ از باطل بماند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - "سخَّرَلَکُم" حرص در تولید و قناعت در مصرف است

"سخَّرَلَکُم" وقتی در مقام عمل در آید یک محصولش " تولید" است، یعنی وقتی انسان به چگونگی بهره¬گیری از منابع خدادادی آشنا شد و بر این منابع مسلّط گشت آن¬را به صورت مایحتاج ضروری خود مثل غذا، وسایل زندگی و غیره که تولید نامیده می¬شود در می¬آورد و با توسعۀ "تولید" به کار تسلّط بر طبیعت و جهان پیرامونی خود عینیّت و فعلیّت می¬بخشد، این حلقه وقتی کامل است که "تولید" به هدف "مصرف" برسد و تعادل و توازون بین آن¬ها حاکم شود و این وقتی میسّر است که: چرخۀ "تولید" – "مصرف" هدف نباشد بلکه وسیله¬ای شود برای کمک به تحقق ارزش¬ها، یکی از این ارزش¬ها "ارزش مفید" در او است، اگر "ارزش مفید" هر انسان را در جامعه را به حرف(الف) و میزان "تولید" او را با حرف (ج) و میزان "مصرف" او را با حرف (ب) نمایش دهیم فرمول (ب)-(ج)=(الف) بدست می¬آید، برای مثال: کسی¬که مصرفش 100 و تولیدش 90 است ارزش مفید او (10-) و کسی¬که تولیدش 1 میلیون و مصرفش(10) است ارزشش(999990) است، پس چنین نتیجه می¬گیریم آنکه در تولید قانع است ارزش مفیدش در جامعه پائین می¬آید، آنکه تولید او کمتر از مصرفش است ارزش مفیدش منفی است، مثلاً فردی¬که مصرف او(100) و تولیش(10) باشد فایدۀ او(90-) است. این بحث در باره یک فرد، جامع حاصل جمع افراد را در شاخص قدرت خود نشان می¬دهد، اگر میزان تفاضل تولید- مصرف روزانه متوسط جامعه را با معدل گیری از مجموع بدست آوریم و فرض کنیم تولید افراد به اندازۀ(100)تومان از مصرف آن¬ها بیشتر است، و اگر جامعه شصت میلیون نفر باشد، سالیانه دوهزار یکصد و شصت میلیار تومان پس¬انداز جامعه خواهد بود، چنین جامعه¬ای با این پس انداز می¬تواند سرعت چرخش تولید- مصرف را بیشتر نموده و در راه "سخَّرَلَکُم" قدم بردارد، از این-جهت است که علی(علیه¬السلام) زاهد بود امّا قانع در تولید نبود او در تولید حریص بود با حرص در تولید است که جامعه قدرتمند و پرصلابت می¬شود، چون علی(علیه¬السلام) الگوی ما مسلمانان است پس همه باید از تمام قناعت¬های گدشته و حال خود در تولید به عنوان یک گناه بزرگ استغفار کنیم، باید حرص در تولید را در مردم خود دوباره زنده کنیم و فراغت¬های مختلف را به عنوان لکه¬های ننگ لکه¬گیری کنیم و بکاری که رفع خستگی کند و نشاط آور باشد خود را مشغول کنیم، متآسفانه لکه¬های فراغت ما به بعد از ساعات اداری و در روزهای تعطیل هفتگی و تعطیل سالیانه و دورۀ بازنشستگی محدود نمی¬شود ما حتّی ساعات کارمان مملو از لکه¬های بیکاری است، در حالی¬که به چشم خود دیدیم امام راحل از بعد از شصت سالگی وارد میدان کارزار شد یعنی فاصلۀ بین سال 42 تا 68 که ابتدای تآسیس انقلاب تا به ثمر رسیدن آن و حفاظت و صیانت ضروری آن بود همه در دورۀ بازنشستگی امام بود، امّا امام بازنشسته نبود بازنشستگی فرهنگ دیگران است تعطیل فرهنگ دیگران است و در فرهنگ اسلام و"سخَّرَلَکُم" تعطیل نیست تبدیل کار است دورۀ تجربه و پختگی است دورۀ هدایت و رهبری است.
1374
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: برگرفته از پیام آیت¬الله محی¬الدین حائری شیرازی(رحمت¬الله علیه) به جشن اعلام استقلال اقتصادی پانصد خانواده تحت پوشش کمیتۀ امداد استان گیلان - موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " در سیرۀ عملی معصومین ( سلام¬الله علیهم اجمعین)

خداوند اهداء قدرت تسخیر طبیعت و جهان به انسان را مشروط می¬داند یعنی، همانطور که یک پدر به فرزند خود مبلغ پولی می¬دهد، اینکار مشروط است به مصرف صحیح آن، زیرا قدرتی که فرزند از دریافت این پول بدست می¬آورد باید در راه تربیت مورد نظر پدر مصرف شود. برای درک و فهم شرایط مورد نظر خداوند در اعطاءِ چنین توانی به انسان فرمایشات و روش زندگی معصومین ( سلام¬الله علیهم اجمعین) راهنما است، بر این مبنا و برای روشن¬تر شدن شرایط " سَخَّرَلَکُم " مواردی به شرح زیر ارائه می¬شود:
الف) مردى خدمت رسول خدا (صل¬الله علیه و آله و سلّم) رسید و عرض کرد:به من نصیحتى بفرما؟رسول خدا (صل¬الله علیه و آله و سلّم) فرمود:اگر بگویم عمل مى کنى ؟مرد گفت : آری!حضرت دو بار دیگر این سؤال را تکرار کرد و در هر بار مردجواب داد: بلى!پیامبر گرامى (صل¬الله علیه و آله و سلّم) پس از آن که از او قول محکمى گرفت و او را به اهمیت مطلب متوجه ساخت ، فرمود: - به تو سفارش مى کنم:- هرگاه خواستى کارى انجام دهى ، عاقبت و سرانجام آن را در نظر بگیر اندیشه کن!اگر سرانجامش هدایت و نجات است پس انجام بده وگرنه از آن بپرهیز! و آن را انجام مده !
یعنى اگر رضاى خدا در آن کار باشد، بجاى آور و اگر رضاى خدا نباشد رهایش کن.الکافی، ج8، ص 150، نقل از مفاتیح-الحیات اثر آیت¬االله جوادی عاملی،ص 68).

ب) راوی گوید: وقتی امیر مؤمنان( سلام¬الله علیه) از جهاد فارغ می¬شد به آموزش مردم و داوری در میان آنان می¬پرداخت و هر گاه از آن نیز فارغ می¬شد در باغ خویش مشغول به کار می¬شد و با این وصف به ذکر خدای جلّ جلاله اشتغال داشت( عده الداعی، ص 111، نقل از نقل از مفاتیح¬الحیات اثر آیت¬االله جوادی عاملی،ص 88).

ج) شخصی به نام" محمّد بن ¬المنکدر" می¬گوید: در اطراف مدینه بودم که حضرت امام محمّد باقر(علیه¬السلام) را دیدم، ایشان به سبب کار طاقت فرسای کشاورزی در صحرای گرم مدینه به شدّت عرق کرده بود و به کمک غلامان خودحرکت می¬کرد، به آن حضرت گفتم: خدا تو را اصلاح کند شیخ بزرگی مانند شما که از شیوخ قریش هستید در این ساعت از روز در این وضع بعید است که در حال طلب دنیا باشد، به حضرت عرض کرد: اگر با همین حال مرگ سراغت بیاید چه خواهی کرد؟ و جواب خدا را چه خواهی داد؟ حضرت فرمودند، به خدا قسم، اگر در این حال مرگ به سراغم آید، من در حال به جا آوردن طاعتی از طاعات خداوند جان خواهم داد(محیط زیست و اسلام اثر آیت¬االله جوادی عاملی، ص239).

د) "هشام" از محمّد پسر "قیس" نقل می¬کند که از حضرت صادق(علیه¬السلام) پرسیدم اگر دو طایفه از اهل باطل به نبرد با یکدیگر برخاستند، به آن¬ها سلاح بفروشم یا نه؟ آن حضرت فرمودند به هر دو گروه سلاح¬های دفاعی بفروش یعنی به هر دوگروه آنچه حافط و نگهبانشان است و کانون پاسداری و صیانت از خونریزی است مانند زره و غیره بفروش، (وسائل-الشیعه، ج7،ص102به نقل از کتاب اسلام و محیط زیست اثر آیت¬االله جوادی عاملی).
ه) امام صادق(علیه¬السلام) می¬فرماید: چون آیۀ" و من یتق الله یجعل له مخرجا*و یرزقه من حیث لا یحتسب" ( هر کس از خدا پروا کند برایش راه رهایی قرار دهد و از جایی که گمان نمی¬برد روزی اش دهد- سوره طلاق، آیۀ 2 و 3) فرود آمد گروهی از اصحاب رسول خدا (صل¬الله علیه و آله و سلّم) با برداشتی نادست از آیه از کار دست کشیده و به عبادت پرداختند، چون این خبر به پیامبر(صل¬الله علیه و آله و سلّم) رسید آن حضرت فرمود: من دشمن دارم کسی را که دهانش را به دعا بگشاید و بگوید: روزیم ده، ولی کار وکسب را رها کند. ( الفقیه، ج3، ص192 نقل از مفاتیح¬الحیات اثر آیت¬االله جوادی عاملی،ص 582).
و) مردی به امام صادق(علیه¬السلام) عرض کرد: به خدا سوگند ما در پی دنیا هستیم و دستیابی به آن را دوست داریم، آن حضرت فرمود: می¬خواهی با آن چه کنی؟ گفت: می¬خواهم زندگی خود وخانواده¬ام را تآمین و صله رحم کنم و صدقه دهم و حج و عمره بگزارم، امام(علیه¬السلام) فرمود: این دنیا طلبی نیست، این آخرت طلبی است(الکافی، ج5، ص72، نقل از مفاتیح-الحیات، آیت¬االله جوادی عاملی،ص 579 و 580).
ز) حسن¬ابن علی¬ابن حمزه از پدرش نقل می¬کند که گفت: امام موسی¬کاظم(علیه¬السلام) را دیدم در زمین خود کار می¬کرد و پاهای او غرق عرق شده بود، گفتم فدایت شوم کارگران کجایند؟ فرمود: ای علی، کسانی با دست خود در زمین خویش کارکردند که از من و پدرم برتر بودند، گفتم: کدام کسان؟ فرمود رسول خدا(صل¬الله علیه و آله و سلّم) و امیر مؤمنان (علیه¬السلام) و همه پدرانم با دست خود کار می¬کردند و این سیرۀ انبیآء، رسولان و صالحان است. ( الفقیه، ج3، ص162 نقل از مفاتیح¬الحیات اثر آیت¬االله جوادی عاملی،ص 88).

ح) مرد نیکوکارى در حال نشاط و خوشحالى خدمت امام جواد (علیه¬السلام) رسید. حضرت فرمود: چه خبر است که این چنین مسرور و خوشحالى ؟آن مرد عرض کرد:فرزند رسول خدا! از پدر شما شنیدم که مى فرمود:
بهترین روز شادى انسان روزى است که خداوند توفیق انجام کارهاى نیک و خیرات و احسانات به او دهد و او را در حل مشکلات برادران دینى موفق بدارد. امروز نیازمندانى از جاهاى مختلف به من مراجعه کردند و بخواست خداوند گرفتاریهایشان حل شد و نیاز ده نفر از نیازمندان را برطرف کردم ، بدین جهت چنین سرور و شادى به من دست داده است امام جواد (علیه¬السلام) فرمود:به جانم سوگند! که شایسته است چنین شاد و خوشحال باشى ! به شرط این که اعمالت را ضایع نکرده و نیز در آینده باطل نکنى سپس امام علیه السلام فرمود:یا ایها الذین آمنوا لاتبطلوا صدقاتکم بالمن و الاذى . اى آنانکه ایمان آورده اید، اعمال نیک خود را با منت نهادن و اذیت کردن باطل نکنید(بحار: ج 68، ص 159).
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " در قرآن کریم
" سَخَّرَلَکُم " در قرآن کریم
قرآن کریم، مهدِ ساز و کارهای نظارتی و حمایتی و پیشگیری در حفاظت از محیط زیست و دنیای پیرامون انسان است که انسان معتقد و با ایمان و عادل و توحید باور و معاد انگار می¬طلبد که این مفاهیم را استخراج و به " سَخَّرَلَکُم " آنچنانکه خداوند می¬خواهد عمل کند. شناخت و بصیرت در انسان برای استفاده از قدرت تسخیر طبیعت و محیط پیرامون او نکته مهمّی است که از سوء استفادۀ چنین قدرتی جلوگیری می¬کند. قرآن کریم بصیرت افزائی برای پیش¬گیری از این خطر را وجود نفس تزکیه شدۀ برخوردار از آرامش می¬داند و در سورۀ شمس اینگونه به آن توجّه داده است: سوگند به خورشید و تابندگی‌‌اش، سوگند به ماه چون پی [خورشید] رود، سوگند به روز چون [زمین را] روشن گرداند، سوگند به شب چو پرده بر آن پوشد، سوگند به آسمان و آن کس که آن را برافراشت، سوگند به زمین و آن کس که آن را گسترد، تا می‌رسد به اینجا که می‌فرماید: « ونفْسٍ وما سوّاها(٧) سوگند به نفس و آن کس که آن را درست کرد، فألْهمها فُجُورها وتقْواها(٨) سپس پلیدکاری و پرهیزگاری‏‌اش را به آن الهام کرد، قدْ أفْلح منْ زکّاها (۹) که هر کس آن را پاک گردانید قطعا رستگار شد، وقدْ خاب منْ دسّاها(۱٠) و هر که آلوده‏‌اش ساخت قطعا درباخت، بنابراین هرکس نفسش را تزکیه کند، در آرامش زندگی می‌کند. در این راستا، تدبّر در آیات قرآن کریم ضروری است و مطالب زیر ارائه می¬شود:
حدود 138 آیه متضمن مضامین محیط زیست است و نیز 111 آیه به زمین اشاره شده که 33 آیۀ آن در رابطه با محیط زیستی می¬باشد. بعضی از این آیات جنبه ایجابی و آمرانه دارد، بعضی نیز کیفیت شکل¬گیری و اهمیت زمین در ارتزاق مردم را گوشزد می¬کند، مفاد بعضی از آیات ویرانگری در نسل و محیط زیست حرام میداند. قرآن کریم می¬فرماید:" ولا تُفْسِدُوا فِی الْأرْضِ بعْد إِصْلاحِها" یعنی زمین به نحو صالح به دست شما رسیده است و نباید آن را فاسد کنید(سوره اعراف، آیه ٥٦)، و با کارهای خود موجبات هلاکت و نابودی خویش را فراهم نکنید (بقره195). مفسّر بزرگ قرآن کریم، علامه طباطبایی می-فرماید:" آیه مطلق است و در نتیجه نهی در آن نهی از تمامی رفتارهای افراطی و تفریطی است. از طرف دیگر هدف خلقت انسان جز عبادت چیز دیگری نیست (ذاریات: 56 )، لذا در شرع مقدس اسلام، انسان مجاز نیست با سوء استفاده از قدرت خود برای تسلّط بر طبیعت و محیط زیست ، محیط زندگی بشر را که محل عبادت است، به سوی نابودی ببرد. از مجموع گزاره¬های سلبی، عدم افساد (انفال: 25 بقره: 235 ؛ اعراف: 85 ) و عدم اسراف (اعراف: 91 ؛ غافر: 19 ؛ انعام: 111 ) خطاب اهل جهنم به تکذیب کنندگان آیات خدا (مائده: 86) کفران نعمت، طغیان و سرکشی مستحقّین خشم الهی و مهلکان (طه: 81 ) وغیره و ایجابی، امر به عمران و آبادانی (هود: 61 )، حفظ توازن محیط زیست (طلاق:9) تسخیر محیط زیست(ابراهیم: 99) حیازت ، انفال (انفال:1)حشور بودن خلایق در روز قیامت(رعد:25) و غیره، حداقل بایدها و نبایدهای ارشادی و اخلاقی یا احکام تکلیفی استحباب و کراهت، تضمین حق جمعی و منفعت همگانی بدست می¬آید، با تأمل در آیات می¬توان قواعد الزامی و حقوقی و احکام تکلیفی حرمت تخریب طبیعت و استفاده ناروای از آن و وجوب حفظ محیط زیست و جهان پیرامونی را هنگام تسخیر طبیعت و جهان پیرامون آن یا مسیر واقعی در مسیر " سَخَّرَلَکُم " را پیمود.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : سلیمانی ایران ، مسعود راعی، سیدحسین واعظی. مبانی حق بر محیط زیست در فقه امامیه. فصلنامه اخلاق زیستی سال ششم، شماره نوزدهم، بهار1395 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " رمز گشائی است

جایگاه و مفهوم طبیعت در حکمت و عرفان اسلامی جایگاه متعالی است. در تفکر اسلامی و تفکر دینی و به طبع حکمت اسلامی که از آن نشات گرفته شده طبیعت خود آفرننده نیست بلکه نمود و معلولی است که در آفرینش پدید آمده و آفریننده ای آن را به وجود آورده است، به همین خاطر در باور اسلامی طبیعت و همه ابعادش لحظه ای گذرا هستند و در واقع آنچه که مسلمانان و در دین اسلام به آن اهمیت می دهند این است که در پس این طبیعت و در پس این گذار و غیر ثابت، آفریننده ای هستی بخش وجود دارد. انسان نیز باید از این مظاهر طبیعت گذار کند تا به ماورای طبیعت و آن سوی طبیعت پیوند خورد برای مثال، در هنر اسلامی هنگام مواجهه با طبیعت این تفکر و نمود از آن برداشت روشنی پیدا کرده و علت آن این است که در هنر اسلامی از طبیعت برای تشبیه یا تصویر کردن صرف طبیعت استفاده نمی شود، یعنی برخلاف هنر مسیحی که در آن تفکر تشبیهی به کار رفته و شکلها و انسانها و تصاویر حالت طبیعی خودشان را دارند، در هنر دینی اسلامی که یک هنر تنزیهی است و صفات بشری را در خالق هستی نفی می کند و از سوی دیگر طبیعت را به عنوان هدف نگاه نمی کند و به آن به عنوان پل و وسیله ای که می خواهد به آفریننده برسد می نگرد، به همین سبب این تفکر باعث شده که اشکال طبیعت در هنر اسلامی با آنچه که در جهان بیرون مشاهده می کنیم وجود نداشته باشد. یعنی وقتی که شما در یک قالی به یک پرنده نگاه می کنید نمی توانید تشخیص دهید که این چه نوع پرنده ای است یا وقتی که به انحنای برگهای یک هنر اسلیمی ( نوعی از نقش و نگار که عبارت از خط¬های پیچیده است که در کتیبه¬ها و بعضی دیگر از کارهای نقاشی ترسیم می¬کنند – فرهنگ عمید) در کاشیکاری و نقاشی و یا دیگر هنرهای اسلامی نگاه می کنید نمی توانید تشخیص دهید که این برگ چه نوع گیاهی است. چرا که این تجسم و برداشتی از طبیعت است. به همین خاطر هنر اسلیمی و خطاطی دو نمود و نماد جلوه زیبای این تفکر و برداشت از طبیعت در هنر اسلامی است، چرا که واکنش خلاقانه هنرمند در مواجه با طبیعت را نشان می دهد. همین طور اگر به مفاهیم شعری رجوع کنیم حافظ نیز در اندیشه هایش از این شیوه بهره گرفته است.
در حکمت اسلامی هر چیزی و هر علت و معلولی به یک غایتی منتهی خواهد شد و در واقع طبیعت هم خودش نیز یک غایتی دارد و علت آن علت العلل و پدید آورنده آن است. طبیعی است که این تفکر از لحاظ فلسفی و حکمی در نزد اندیشمندان اسلامی وجود داشته است و توانسته با چنین تفکری نمود خودش را در قالب اسلیمی و نقوش هندسی مفهومی مجزا را بیان می کند. بنابراین مبانی این نوع تفکر در حکمت و فلسفه ما وجود داشته و تجلی آن در هنر تبلور یافته است.
بنابراین هر آنچه که در طبیعت می نگریم و سعی در تسخیر و تسلّط بر آن را داریم رمز و آیه ای است که می بایست از آن رمزگشایی کرد و پس آن را دید. در واقع نیز در پس آن چیزی نیست جز حقیقت مطلق. با چنین تعابیری طبیعت حامل پیام مقدّسی است، به شرط آنکه انسان بتواند آن پیام را رمز گشایی کند. وقتی که انسان بتواند راز هستی را بخواند و در آن تامل کند به حقیقت مطلق نیز پی خواهد برد " سَخَّرَلَکُم " تحقّق خواهد یافت.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : اخگری، محمّد. طبیعت تجلّی جلوه¬های جمال الهی با آدرس http://iranianstudies.org/fa/ موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - توکّل ضرورتی برای " سَخَّرَلَکُم " است
توکّل ضرورتی برای " سَخَّرَلَکُم " است
در تفکّر توحیدی "توکّل" از ملزومات است و انسان با تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن سبب را از پیش روی خود بر می¬دارد امّا هنوز نمی¬تواند مدّعی باشد این تسخیر و تسلّط به نفع او است یا به ضرر او، ر فردی مخلوق و محاط و محدوداست و از واقع مطلب خبر ندارد، آیا زارع می¬تواند با قطعیّت محصولش را نتیجۀ عملش به تنهای بداند؟ چه بسیار زراعت¬هایی که محصول نداده یا آفت زده و یا اینکه باید در برابر دشمن اسلحه تهیّه و قوا فراهم کرد و دنبال سبب بروی و در مقابل دشمن اسلحه تهیّه کنی و نمی¬توانی گمان کنی حالا که اسلحه داری کار تمام است و بطور قطع و یقین پیروز می¬شوی؟ شواهدی بر این ادّعا بقرار زیر است که نشان می¬دهد تصمیم گیری¬های انسان از قطعیّت برخوردار نیست:
الف) ارائۀ نظریه¬های مختلف راجع به موضوعی واحد که در مقاطع مختلف زمان و دست خوش تغییر شده است.
ب) مقدار دانسته¬های انسان از طبیعت و جهان پیرامونش نسبت به نادانسته¬هایش بسیار اندک است.
ج) انسان در موجهه با طبیعت و جهان پیرامون خود و کشف اسرار آن ضعیف و ناتوان است .
د) وقوع وقایع تآسّف بار جنگ جهان اوّل و دوّم از علائم ناتوانی انسان در دست یابی به قطعیّت است.
ه) بشر به نسبتی که طبیعت و جهان پیرامون خود را شناخته است "خود" را نشناخته است.
و) انسان در تلاش است تا از خود تنیده¬ای به نام ترس و بیم رهایی یابد.
برای دستیابی به چنین قطعیّتی است که وکیل اختیار می¬شود، توکّل از ماده وکالت است و دو طرف دارد کسی که وکیل برای خودش می¬گیرد و دیگری کسی که به او تکیه می¬کند و وکیلش می¬شود، با توجّه به شواهد فوق¬الذکر، انسان برای آسایش و راحتی خود نیازمند قوّت قلب و تکیه¬گاه محکم است، و در شرایط سخت، از این و آن می¬پرسد و تحقیق می¬کند کدام وکیل داناتر، زرنگ و تواناتر و مهربان¬تراست و برای او راحتی می¬آورد و اضطراب¬ها، دغدغه¬ها و عدم اطمینان¬ها را از او برطرف می¬کند تا همۀ امور را با خیال راحت به او واگذارد. خداوند متعال در مسیر " سَخَّرَلَکُم " رسیدن هر نفعی و رفع هر ضرری را تضمین کرده است و بر اساس فرمودۀ استاد شهید مطهری رحمت¬الله علیه در کتاب عدل الهی: از آیات 3-2 سورۀ طلاق چنین استنباط می¬شود که به دنبل توکّل، عنایت پروردگار در رسید به هدف قطعی است، پس انسان در مسیر یاد شده و گذشتن از نقاط صعب¬العبور باید خداوند را وکیل خود اختیار کند و ضمن عمل به وظیفه کسب نتیجه را به او واگذارد تا هر طور که صلاح می¬داند رقم زند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " عمل با بصیرت است
" سَخَّرَلَکُم " عمل با بصیرت است

قال‌الامام‌الصادق(ع): العامل علی غیر بصیرهًْ کالسائر علی غیرالطریق فلاتزیده سرعهًْ السیر الا بعدا"
امام صادق(ع) فرمود: کسی که عملی را بدون بصیرت و شناخت انجام دهد مانند ره‌پیمایی است که به بی‌راهه می‌رود. هر چقدر سرعت حرکت او بیشتر باشد، او را از هدف و مقصد بیشتر دور می‌سازد (1). آن کسی که از روی بصیرت کار نمی¬کند، عوام است لذا قرآن در باره پیغمبر می¬فرماید " ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی، یوسف /108" یعنی من و پیروانم با بصیرت عمل می¬کنیم و پیش می¬رویم. خداوند نیرو و قدرت تسلّط بر طبیعت و جهان هستی و پیرامونی را به انسان عطا نموده است که تنها در سایۀ بصیرت و شناخت او، این نیرو و قدرت در مسیر حیات بشری واقعی است، این کدام بصیرت و شناخت است؟
در اثر تسلّط انسان بر طبیعت و منابع آن دنیا، زندگی، مقام، شهوت ، پول، لذّت، راحتی و نام در مقابل او قرار می¬گیرد، همۀ اینها چیزهای خوبی است همۀ اینها زیبایی¬های زندگی است " متاع الحیاه الدنیا"، متاع یعنی بهرۀ اینها بهره¬های زندگی دنیوی است " متاع الحیاه الدنیا" معنایش این نیست که این متاع بد است نه خدا برای شما آفریده است منتهی اگر در مقابل این متاع و تسخیر آنها آنقدر مجذوب شود که آنجاییکه پای تکلیف سخت به میان آمد در شآن " سَخَّرَلَکُم " تصمیم بگیرد و عمل کند، در دنیای امروزی، به دنیای اسلام نگاه کنید به کشورهای مختلف اسلامی در آن جای که خانه خدا و مدینه در آن است نگاه کنید ببینید چه فُسّاق و فُجّاری در رآس قدرت و حکومتند بقیۀ را هم قیاس کنید. آیا " سَخَّرَلَکُم " تسخیر منابع توسط آن¬ها را تآئید می¬کند و کارشان را جزءِ " سَخَّرَلَکُم " قلمداد می¬کند؟ و اجازه می¬دهد شبانه¬روزبا قدرت خود دست به بمباران وحشیانه زده و انسان¬های بی¬گناه را قتل عام کنند؟ و کار را به جایی برسانند که اگر کسی جلودارشان نباشد با سوء استفاده از " سَخَّرَلَکُم " افرادی مثل رئیس جمهور روانی آمریکا و رئیس جلاد دولت جعلی اسرائیل خود را مسلمان و حتی بالاتر روند خود را صاحب " سَخَّرَلَکُم " بدانند، در زمانی صدام خونخوار را تا دندان با انواع سلاح¬های مدرن و شیمیایی به جان این مملکت انداختند و وقتی با شکست مواجه شدند برای عوام فریبی اسلام شناس شدند بطوریکه امام خمینی که رحمت خدا بر او باد فرمودند "آن چیزی که من امروز می‏خواستم عرض کنم، این است که تحولاتی که در دنیا شده است بسیاریش را شما یعنی آن که در ایران شده است دیدید، بعض تحولات دیگری هم شده است. اخیراً انسان می‏بیند که ـ قبلاً هم گاهی بود، اما حالا زیادتر شده است ـ یک تحولی شده است که تحول انسانشناسی و اسلامشناسی! پیشترها اگر یادتان باشد کارتر ادعا می‏کرد که ایران اسلام را نمی‏داند. حالا دارند همه ادعا می‏کنند! مقامات امریکایی هم همین مطلب را می‏گویند که اینها اسلام را درست نمی‏دانند! قبلاً بگین(رئیس منفور وقت اسرائیل و بانی قرارداد ننگین کمپ دیوید) هم این حرف را می‏زد! حالا داخل و خارج هم این حرفها را می‏زنند! من نمی‏دانم کی اینها می‏خواهند «عروة الوثقی(2)» را حاشیه کنند؟ ( صحیفۀ امام خمینی(س)، جلد 19، صفحۀ 227)
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : 1 - تحف‌العقول 2 - کتابی است مشهور و مشتمل بر مسائل فقهی، تألیف فقیه متبحّر آقای سید محمدکاظم طباطبایی یزدی که از آغاز تألیف تاکنون، مجتهدین و مراجع شیعه بر این کتاب حواشی متعددی نوشته‏اند. موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " رحمت خاص خداوند است
" سَخَّرَلَکُم " یا قدرتی که خداوند به انسان عطا فرموده تا طبیعت و جهان را تسخیر کند جزء رحمت رحیمیّه خداوند است یا جزء رحمت رحمانیّۀ او؟ روایاتْ ائمه اطهار برای ما بیان فرموده اند، گفته¬اند پروردگار دو نوع رحمت دارد: رحمت عام و رحمت خاص. مقصود از "رحمت عام" همان رحمتی است که شامل همه موجودات می¬شود که هر موجودی همین قدر که قابلیت برای موجود شدن داشته باشد خدا او را موجود می¬کند و هر کمال وجودی¬ای که امکان آن را داشته باشد که به او داده شود، خداوند به او می¬دهد. وجود مساوی با رحمت است. رحمانیّت پروردگار به سراسر عالم گسترده است، یعنی اصلاً سراسر عالم نیست مگر مظهر رحمانیّت پروردگار، آن کافرِ کافر هم از رحمت رحمانیّۀ پروردگار بهره¬مند است. ولی یک نوع رحمت¬ها هست که مقدماتش را انسان باید اکتساب کند. این رحمت جز از طریق اکتساب، نازل شدنی نیست. این رحمت را باید به کسب (یعنی با کسب لیاقت) نازل کرد. آن کدام رحمت است؟ آن رحمت¬هایی که در قرآن از آن¬ها زیاد یاد می¬شود و نقطۀ مقابلش نقمت است. در آنجا نقطۀ مقابل، نقمت نیست، ولی در اینجا نقطۀ مقابل حتماً نقمت است . انسان¬های مؤمن، فرد مؤمن یا جامعه¬ای که به لوازم ایمانش یعنی به وظیفۀ خودش عمل می کند، [مشمول این نوع رحمت می¬شوند.] در اثر عمل صالح، خداوند عالم یک نوع تفضلاتی به بندگان می¬کند؛ آن تفضلاتی را که نتیجۀ اعمال شایسته است "رحمت رحیمیّه" می-گویند. رحمت رحمانیّه هیچ به عمل و صلاح بنده ارتباط ندارد، ولی رحمت رحیمیّه فقط و فقط بستگی دارد به صلاحیت و اعمال صالح بنده و به لیاقتی که آن بنده برای خود کسب می¬کند، و لهذا قرآن در مواردی این مطلب را بیان می کند که گاهی مردم میان رحمت رحیمیّه و رحمت رحمانیّه اشتباه می¬کنند، مثلاً- این در بعضی آیات قرآن هست- می¬بینند خداوند به یک نفر آدم کافر یا فاسق ثروت زیادی داد، تعجب می¬کنند، خیال می¬کنند ثروت زیاد از نوع رحمت رحیمیّه است یعنی از نوع آن رحمت¬هایی است که انسان را به خدا نزدیک می¬کند، از نوع رحمت¬هایی که واقعاً سعادت است. می گویند خدا چرا چنین می-کند؟ فکر نمی¬کند که آن رحمتی که تفضل الهی و مربوط به شایستگی انسان است، غیر از این حرفهاست، آن گاهی ممکن است به صورت فقر برای انسان نازل شود، این دیگر بستگی دارد به حال بنده.
بر این اساس، اگر انسان می¬تواند بر طبیعت دست اندازی کند و آن¬را به نفع خود بکار گیرد رحمتی از جانب خداوند است که تمام انسان¬ها از آن برخوردارند حتّی آن کار هم از رحمت رحمانیّه پروردگار بهره¬مند است، مَثل دیگر اینکه اگر جهان غرب یا جریان مدرنیتۀ آن توانسته ادّعا کند که در مسیر تسخیرطبیعت و جهان گام نهاده است این تسخیر با سوء استفاده از رحمت رحمانیّه خداست که نعمت¬های او را با اعمال خود به نقمت تبدیل می¬کنند، پس نمی¬تواند مدّعی " سَخَّرَلَکُم " باشد و خود را الگوی " سَخَّرَلَکُم " بداند زیرا، با دوری از رحمت رحیمیّۀ خداوند و عدم کسب لیاقت¬های ضروری از " سَخَّرَلَکُم " الهی دور شده و دنیا و طبیعت را با مشکلات فقر تبعیض، بی عدالتی، نسل کشی، بحران زیست محیطی و غیره به محیطی دون شآن جایگاه انسان یا نماینده خدا در زمین سوق داده است. پس " سَخَّرَلَکُم " وقتی واقعی است که رحمت رحمانیّۀ خداوند توسط رحمت رحیمیّۀ او سامان یابد چنین رحمتی جز از طریق اکتساب نازل شدنی نیست این رحمت لیاقت می¬خواهد تا کسب شود.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: مجموعه آثار شهید مطهری . ج26، ص: 179و180 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " تسخیر خود است

از مجموع آیات تسخیر به خوبى فهمیده مى‌شود که انسان، تکامل یافته‌ترین موجود این جهان است و خداوند همه موجودات دیگر را مسخر او ساخته است(جاثیه/13)؛ (حجّ/65) و (زخرف/13)، در همه این موارد مقصود این است که این امور طوری آفریده شده¬اند که رام انسان و مورد استفاده و بهره برداری انسان هستند، امّا در سوره زخرف آیۀ32، خداوند تسخیر انسان توسط انسان را بیان می¬دارد، بنابراین می¬توان نتیجه گرفت انسان هم جزئی از همه موجودات است و خود هم می¬تواند تسخیر شود و جزء موضوع " سَخَّرَلَکُم " است و باید تسخیر شود.تسخیر خود یعنی تطلّط انسان بر اعمال و رفتارش منطبق بر دستورات خداوند و مؤدّب شدنش به آداب الهیّ، تا چنین قدرت تسلّطی در او بوجود نیاید نمی¬تواند ادّعا کند هم جهت با هستی و آفرینش در راه " سَخَّرَلَکُم "قدم برمی¬دارد ، تا بر خصم درونی خودیّت و خود محوری مسلّط نشود تسلّط بر طبیعت سهل است:
سهل دان شیری که صف¬ها بشکند شیر آن باشد که خود را بشکند
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " "وَاَعِدّّوا لَهّم مَاستَطَعتّم مِن قّوّه" است.

در جهان¬بینی اسلام تلاش برای زندگی به تسخیر طبیعت می¬انجامد و به " سَخَّرَلَکُم " عینیّت می¬بخشد و اهمیت آن بقدری است که آیۀ 20سورۀ مبارکه مزمل تلاش برای زندگی را در کنار " جهاد فی سبیل¬الله " قرار داده است، و در تفسیر نمونه جلد 25 صفحۀ200 اثر حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان شده است: این نشان می¬دهد که اسلام برای این موضوع اهمیّت زیای قائل است، چرا چنین نباشد در حالی که یک ملّت فقیر، گرسنه و محتاج به بیگانه هرگزاستقلال عظمت و سربلندی نخواهد یافت و اصولا " جهاد اقتصادی" بخشی از جهاد با دشمن است، بعلاوهّ معظم¬له در قرآن حکیم و شرح آیات منتخب می¬فرماید، در آیۀ 60 سورۀ مبارکۀ انفال: وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرینَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَیْ‏ءٍ فی‏ سَبیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ یک اصل اساسی درزمینه جهاد اسلامی و حفظ موجودیّت مسلمانان و مجد و عظمت و افتخارات آنان بیان شده است و تعبیر آیه بقدری وسیع است که بر هر عصر و زمان و مکانی کاملا تطبیق می¬کند. در این آیه کلمۀ قوّه معنای وسیعی را دربردارد، بطوری¬که نه تنها وسایل جنگی و سلاح¬های مدرن هر عصری را دربرمی¬گیرد بلکه تمام نیروها و قدرت¬هایی را که به نوعی در پیروزی بر دشمن اثر دارد شامل می¬شود، اعم از نیروهای مادی و معنوی، بنابراین علاوه بر اینکه باید ازپیشرفته¬ترین سلاح¬های هر زمان بهره گرفت باید به تقویت روحیه و ایمان سربازان که قوه و نیروی مهمتری است و نقش بسیار مؤثّری در پیروزی بر دشمن دارد نیز نباید غفلت کرد. البته هدف از این آماده سازی تهاجم بر کسی نیست بلکه هدف ترساندن دشمنان است همان ترس و وحشتی که مایه جلوگیری از بروز جنگ و پیکار می¬شود، در واقع تقویت بنیه دفاعی همیشه خود یک دفاع مؤثّر و یک عامل بازدارنده در برابر تهاجم دشمن است و این هدفی بسیار مقدّس و والا و مطابق با عقل و منطق است. بنابراین در باور تفکّر" سَخَّرَلَکُم " عمل به "وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ" دو هدف مهم دنبال می¬شود یکی به عزّت رسید مسلمانان و دیگری بازدارندگی دشمنان از تعرّض به آن¬ها 0
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.

  • <<
  • <
  • تعداد صفحات : 13
  • >
  • >>