لیست نکته های اسدالله قاضي مرادي
از آیه: تا آیه:
انتخاب سوره :
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " پیش¬نیاز تفکّر و اندیشه
" سَخَّرَلَکُم " پیش¬نیاز تفکّر و اندیشه
تا انسان مطمئن نشود که می¬تواند بر امری تفوّق جوید و بر آن غلبه کند، در او انگیزه¬ برای تعامل با آن امر بوجود نمی¬آید، بنابراین شرط اصلی موفقیت باور "می¬توانم" درخود است، تفکّر و اندیشه با چنین باوری به حرکت درمی¬آید و به کشف اسرار خلقت می¬انجامد که هر کدام چون خورشید روشنی بخش راه سعادت بشرند. خداوند با توجّه به چنین ساختاری برای وجود انسان و با بیان " سَخَّرَلَکُم " و آیات نظیر آن مثل آیۀ 10 سوره الاعراف سعی دارد انسان را به این باور مهم و سرنوشت ساز برساند و از آن عبور دهد تا به مرحله بعدی که امکان اندیشه و تفکّر است برسد تا بالاخره معرفت خداوند حاصل شود، پس باور " سَخَّرَلَکُم " یعنی، قبول این نکته که طبیعت مادّی یعنی عالمی که با حواس با آن ارتباط مستقیم وجود دارد، تحت نفوذ انسان است تا بتواند به نشانه¬های قدرت، عظمت و تدبیر خدا پی ببرد، با چنین باوری فرامین خداوند که برای نمونه به بعضی از آن¬ها اشاره می¬شود برای اجرا توجیه پذیر، ممکن¬الاجرا و ضروری می¬شود:
1 – سوره سبآ، آیه9. آیا به آنچه پیش رو و پشت سر آنان از آسمان و زمین قرار دارد نگاه نکردند (تا به قدرت خدا بر همه چیز واقف شوند)؟! اگر ما بخواهیم آن¬ها را (با یک زمین‌لرزه) در زمین فرومی‌بریم، یا قطعه‌هایی از سنگ¬های آسمانی را بر آن¬ها فرومی‌ریزیم؛ در این نشانه‌ای است (بر قدرت خدا) برای هر بنده توبه‌کار!
2 – سوره فاطر آیه 99. او کسی است که از آسمان، آبی نازل کرد، و به وسیله آن، گیاهان گوناگون رویاندیم، و از آن، ساقه‌ها و شاخه‌های سبز، خارج ساختیم، و از آن¬ها دانه‌های متراکم، و از شکوفه نخل، شکوفه‌هایی با رشته‌های باریک بیرون فرستادیم، و باغ¬هایی از انواع انگور و زیتون و انار، (گاه) شبیه به یکدیگر، و (گاه) بی‌شباهت! هنگامی که میوه می¬دهد، به میوه آن و طرز رسیدنش بنگرید که در آن، نشانه‌هایی (از عظمت خدا) برای افراد با ایمان است!
3 – سوره روم آیه 24. و از آیات او این است که برق و رعد را به شما نشان می‌دهد که هم مایه ترس و هم امید است (ترس از صاعقه، و امید به نزول باران)، و از آسمان آبی فرو می‌فرستد که زمین را بعد از مردنش بوسیله آن زنده می‌کند، در این نشانه‌هایی است برای جمعیّتی که می‌اندیشند!
4 – سوره یونس آیۀ 31. بگو: «چه کسی شما را از آسمان و زمین روزی می‌دهد؟ یا چه کسی مالک (و خالق) گوش و چشم-هاست؟ و چه کسی زنده را از مرده، و مرده را از زنده بیرون می‌آورد؟ و چه کسی امور (جهان) را تدبیر می‌کند؟» بزودی (در پاسخ) می‌گویند: «خدا»، بگو: «پس چرا تقوا پیشه نمی‌کنید (و از خدا نمی‌ترسید)؟

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: ترجمۀ حضرت آیت¬الله مکارم شیرازی، برداشت از پایگاه تبیان موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - فلسفۀ " سَخَّرَلَکُم "
فلسفۀ " سَخَّرَلَکُم "
خداوند انسان را برای تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن توان¬مند آفرید تا با استفاده از این توان نسبت به ناشناخته¬های پیرامون خود علم و آگاهی یابد، پس می¬توان فلسفه " سَخَّرَلَکُم " را همان فلسفه علم به حساب آورد، از طرف دیگر فلسفه علم از موضوعات مهمّی است که در ابتدایی¬ترین مرحله از جهان بینی اسلامی روشن و مشخص شده است، درابتدایی¬ترین چند نکته نهفته است، اوّل آنکه، شناخت فلسفه علم هدف نیست و دوّم آنکه، مراحل مهمتر و با اهمیّت به دنبال آن وجود دارد و سوّم اینکه، گذر مطمئن از این مرحله بسیار ضروری است. صراحت بیان موجود در آیات مورد بحث و راست بودن قول خدا می¬تواند دلیلی باشد برای این نکته که، ای انسان در مرحله تسخیر طبیعت و چیره شدن بر آن متوقف نباید شد باید از آن توشه برچید و رهسپار رسیدن به مراحل دیگر گردید.
شناخت پدیده¬های حاکم بر جهان هستی مشمول حدیث نبوی معروف است که طلب علم فریضه علی کل مسلم است و شناخت و تحصیل آن¬ها ولو به نحو واجب کفایی بر مسلمین واجب است. طبق بیان حضرت آیت¬الله مصباح یزدی" دین وطیفه¬ای در قبال کشف عِلّی میان پدیده¬ها را ندارد و آنچه برای دین ضرورت دارد شناخت و بیان تآثیر پدیده¬¬ها در سعادت و شقاوت انسان است و مسایل توصیفی علوم بالذّات جزء دین نیست"، حضرتش به این نکته اشاره دارد که دین شامل گزاره¬هایی ناظر بر عقیده و احکام و اخلاق است که بر گرفته از وحی و اقوال سفیران الهی است، و این است همان مراحل دیگر که انسان باید به آن دست یابد و فتح کند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " لذّت معنوی است
" سَخَّرَلَکُم " لذّت معنوی است
طبق نظر استاد شهید مطهّری در کتاب انسان کامل رابطه انسان با طبیعت رابطه عابد با معبد است، وقتی رابطه انسان با طبیعت این چنین شد، انسان بر اساس نیازهایی که دارد علی¬الدوام رابطه¬اش قطع نمی¬گردد و در حال عبادت است یعنی همانطور که انسان در معبد و مسجد از طریق لذائزی مثل قرائت قرآن، ادای نماز و غیره برای تآمین هر چه بیشتر نیاز معنوی خود کوشش می¬کند از طریق مشاهده عظمت جهان هستی، شناخت و کشف عظائم مستور در آن لذّت وافر برده و توان معنویش ارتقاء می¬یابد و معرفت او به آفریدگار جهان کاملتر می¬شود، بشر با هدف ایجاد رابطه با طبیعت و با استفاده از تجهیزات نجومی کهکشان¬های بسیاری در پهنای آسمان یافته است، این کهکشان¬ها ضمن بیان عظمت خود، هدایت کننده انسان به معرفت هرچه بیشتر به پروردگار است،علی علیه السلام سحر که بلند می¬شد حال عجیبی داشت؛ وقتی نگاهش به آسمان پرستارۀ خدا می¬افتاد چنین می خواند:
إِنَّ فِی خَلْقِ اَلسَّماواتِ وَ اَلْأَرْضِ وَ اِخْتِلافِ اَللَّیْلِ وَ اَلنَّهارِ لَآیاتٍ لِأُولِی اَلْأَلْبابِ. `اَلَّذِینَ یَذْکُرُونَ اَللّهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلی جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ اَلسَّماواتِ وَ اَلْأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلاً سُبْحانَکَ فَقِنا عَذابَ اَلنّارِ [1]،به خدا قسم لذّاتی که یک مرد با ایمان در آن وقت شب- که بلند می شود و چشمش به آسمان پر ستاره می افتد و این چند آیۀ قرآن را که صدای هستی است و از قلب وجود برخاسته است می خواند و با هستی همصدا می شود- احساس می کند، برابر است با یک عمر لذت مادی در این دنیا.
1 - مجموعه آثار شهید مطهری . ج25، ص:486
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مجموعه آثار شهید مطهری . ج25، ص:486 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " عمل به ارکان است

در قرآن هر جا که مؤمنین تمجید شده¬اند، یعنی کسانیکه شهادتین را می¬گویند و در دل اعتقاد دارند و با جوارح و اعضاء خودشان عمل می¬کنند، وقتی ار اَئمّۀ ما سئوال می¬کنند که ایمان چیست؟ می¬فرمایند: ایمان با سه چیز محققّ می¬شود، اعتقاد قلبی، اقرار به زبان و عمل با اعضاء و جوارح، بر اساس آیات مورد بحث و نظایر آن در قرآن مجید تمامی هستی در ا ختیار و تسلّط انسان است و ارتباط او با چنین آفریده¬ای با فکر و عملش شروع و ارکان وجودی او به حرکت در می¬آید و مسیر سعادت یا شقاوت را می-پیماید. علی¬ابن ابیطالب (ع) از بهشت به "بها" تعبیر می¬کند و می¬فرماید"ثمن"، ثمن اعمال شماست، از این¬جهت بوده است که در صدر اسلام مسلمین آنقدر جُنبش و جوشش داشتند چون یکی از اصول افکارشان همین بود که فقط عمل و سعی و کوشش و جُنبش من به درد من می¬خورد و جز این چیز دیگری نیست. عمل انسان با ایمان با برقراری ارتباط با طبیعت و جهان هستی به قدرت شیطانی نظامی غدّۀ سرطانی اسرائیل ختم نمی¬شود تا صاحبان اصلی سرزمینی را ازوطنش آواره کند، اَعمال انسان برای تبلور و عینیّت بخشی به " سَخَّرَلَکُم " تآمین کنندۀ بهای بهشت است و اگر ایمان نباشد " سَخَّرَلَکُم " جهمنّی است و اگر ایمان باشد و فکر اندیشه و عمل از آن تراوش ننماید چنین ایمانی که ایمان یهودیها است و قرآن زیاد آن¬را نقل می¬کند به حاکمیّت کفّار و منافقین بر مؤمنین می¬انجامد نه آنچه خدا در " سَخَّرَلَکُم " خواسته است.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مطهری، مرتضی. احیای تفکر اسلامی78، انتشارات صدرا، چاپ27، شهریور1387 13 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " بهره¬وری است

بهره¬وری فنّ، هنر و علم استفاده از منابع خدادادی است، بهره¬وری مدیریت بر مبنای آگاهی، تعهبد و مسدولیت انسان در برابر خداوند و بندگان خدا در همه ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است، بهره¬وری بر سه اصل استوار است: اوّل، آگاهی بر مبنای افزایش علم و دانش، تجربه، تخصص و پژوهش و تحقیقات، دوّم، انگیزه، یعنی وقتی چیزی تحت تسلّط و تسخیر انسان است یعنی آن چیز در دستان او قرار دارد، وقتی مشخص شد چه چیز ارزشمندی در دستان اوست در او انگیزه مشتعل می¬شود و در او مبانی فکری و علایق روحی، تجهیز اراده، تحرّک، شوق واستیاق به کار، محرّک و شوق روانی برای هر فعل، رقتار و کردار رشد یافته و سامان می¬یابد، سوّم، مدیریت و سازماندهی منابع.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: درّی نجف آبادی. اسلام انسان و بهره¬وری. سازمان بهره¬وری ملّی ایران، چاپ اوّل: پائیز1373، نشر بصیر موضوع اصلی : رابطه انسان و دنیا
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " تسخیر عبادالله است
" سَخَّرَلَکُم " تسخیر عبادالله است
طبیعت از نگاه قرآن کریم یک طبیعت هوشمند، تسبیح کنندۀ خدا و بنده خداوند است از این جهت که خداوند می‌فرماید« عِبادٌ أَمْثالُکُمْ »به این معنا که این سنگ و چوب‌ها که شما می‌پرستید خودشان بندگان من هستند همچنین «وَالنَّجْمُ وَالشَّجَرُ یَسْجُدَانِ» به این معناست که این‌ها به خدا سجده می‌کنند. نگاه انسان‌ها به محیط طبیعت باید اینگونه باشد که موجودات زنده در طبیعت، به نوعی بندگان خداوند هستند که درک دارند، عباد خداوند هستند و لذا دستمان هیچ وقت نمی‌رود که به آن‌ها آسیب برسانیم و هیچ گاه بر آن نمی‌شوند که تسبیح کننده خدا را آزار و اذیت کنند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - بُخل و طمع آفت " سَخَّرَلَکُم "
بُخل و طمع آفت " سَخَّرَلَکُم "
اعتقاد انسان چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی نسبت به تواناییش نسبت به تسخیر طبیعت و جهان هستی از او شخصیّتی بی¬نیازی و غیر وابسته می¬سازد که این شخصیّت سدّی است جلوگیری او از افتادن در دام طمع و بخل و از همین نقطه است که چشمه آن¬ها خشک و بی اثر می¬شود و طبق بیان رسول خدا(ص)، درخت بهشتی سخاوت که شاخه¬هایش بر زمین آویخته، هر کس شاخه¬ای از آن¬را بگیرد همان شاخه وی را به بهشت می¬کشاند در وجودش پرورش می¬یابد، انسان با برخوداری از چنین شخصیّتی است که می¬تواند از طبیعت و جهان هستی عبور کند و به سوی بهشتی برود که نمونه¬هایی هر چند کوچک از آن¬را در جهانه هستی و طبیعت به رخ بخیلان و طمع ورزان کشانده است.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " ظُلم و کُفر نیست
" سَخَّرَلَکُم " ظُلم و کُفر نیست
طبق آیات 32 تا 34 سوره ابراهیم(ع)، خداوند متعال در جهان پهناور همۀ منافع انسان و موارد کافی و لازم را برای ادامه حیات و رفع نیازهای مادّی وی یکجا جمع کرده است ولی، ظلم انسان و کفران وی نسبت به نعم الهی دو علّت اساسی برای بوجود آمدن معضل اقتصادی در حیات انسان است، ظلم انسان بر مبنای اقتصادی در سوء توزیع مجسم است و کفران وی نسبت به نعم الهی، در سهل انگاری وی برای بهره¬کشی از طبیعت و روش منفی وی نسبت به آن نهفته است. آنچه مسلّم است اسلام راه حل¬هائئ که در زمینه¬های توزیع و گردش ثروت فراهم کرده برطرف کردن ظلم را ضمانت کرده و محقق ساخته است ، همچنین کفران را بوسیله مفاهیم و احکامی که برای تولید وضع کرده درمان نموده است. وقتی در اثر تسخیر طبیعت و بهره¬گیری از منابع آن ثروت تولید می¬شود، توزیع چنین ثروتی وقتی به ظلم ختم می¬شود که توزیع تنها بر اساس فردی انجام شود که این تجاوز به حقوق اجتماع است و یا بر اساس غیر فردی که کاستن حقوق فرد است، " سَخَّرَلَکُم " واقعی با استواری بر دو اصل "کار" و "تلاش" وقتی است که حقوق فرد و اجتماع محقق شده باشد و عزّت اجتماع را صلب نکند و حیات آن¬را به مخاطره نیندازد.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : منبع: صدر، محمد باقر. اقتصاد ما، ترجمه محمد کاظم موسوی، جلد1، انتشارات برهان و موسسه انتشارات اسلامی،1350 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " خلافت است
" سَخَّرَلَکُم " خلافت است
در قرآن کریم، خداوند انسان را خلیفۀ خویش در زمین معرفی نموده است(بقره، ۳۰)، و با نهادینه سازی ظرفیت علمی برای انسان در سلطه بر طبیعت و زمین او را خلیفۀ خویش در آن قرار داده است تا به آبادانی و عمران آن همت گمارد (هود، ۶۱)، و او را به بهره گیری از مواهب و فضل خود در زمین فرا خوانده است (جمعه، ۱۰)، تا به اطراف و اکناف آن قدم بردارد و از روزی آن بهره جوید (ملک، ۱۵)، و آنرا از هر گونه تخریب و فساد مصون نگه دارد. ذکر خداوند متعال و یادآوری خلافت و جانشینی او در زمین و درک محیط بودن آن ذات مقدس بر همه چیز (نساء، ۱۲۶)، رمز تسلّط برطبیعت و تسخیر آن است. تنها انسان های عالم به سنت های حاکم بر طبیعت و پایبند به تعهدات خویش در خلافت، صلاحیت این¬کار را دارند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " طبیعت گرایی نیست
" سَخَّرَلَکُم " طبیعت گرایی نیست
در پرورش جسمانی، پیوستگی جسم و روح و ضرورت پرورش هماهنگ آنها مورد توجه است، در پرورش عقل، عقل به معنی آموختن و فراگیری صرف منظور نظر نیست، بلکه با ایجاد توانایی تجزیه و تحلیل، تشخیص و تمیز، استدلال و قضاوت و انتخاب صحیح است که عقل معنا و مفهوم پیدامی کند، در خصوص پرورش اخلاق، تکیه بر پرورش صفات و ویژگی های انسانی می باشد که ریشه در طبیعت و فطرت انسان دارند و انسان فطرتاً به سوی آنها گرایش دارد. هدف غایی تربیت از نظر استاد شهید مطهری هدف غایی تربیت نزدیک کردن انسان به خدا و رساندن او به کمال و سعادت می باشد. استاد شهید در فلسفه و آراء تربیتی خود عالم غیب و ظهور را با هم می‌نگرد و پرورش انسان را در راستای آن می داند، و فقط اصل پیروی مطلق از طبیعت در نظر نمی¬باشد تا اهداف و روش های در جهت انطباق دادن انسان با طبیعت می‌باشد. بلکه : روش پیروی از طبیعت و فطرت انسانی انسان، توجه به استعدادها و توانایی ها و اختلاف آنها درامر تربیت سالم سازی و آماده سازی شرایط برای تربیت، استفاده از روش الگویی، اِعمال سختیها و شداید متعادل بر متربی برای مقاوم بارآوردن او، تأکید بر کشف و اکتشاف درونی از طریق کسب تجربه فردی. عدم پیروی از اجتماع، پیروی مطلق از طبیعت، دوری از اجتماع، کافی دانستن مجازات طبیعی، انتظار طولانی برای شکوفا شدن خود به خودی استعدادها دارد مردود است.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.

  • <<
  • <
  • تعداد صفحات : 9
  • >
  • >>