لیست نکته های اسدالله قاضي مرادي
از آیه: تا آیه:
انتخاب سوره :
  سوره اسراء آیه 62 - شیطان خفّت و خواری انسان¬ها را می¬طلبد

(قال ارایتک هذا الذی کرمت علی لئن اخرتن الی یوم القیمه لاحتنکن ذریته الا قلیلا): (احتناک ) یا افسار کردن یعنی قطع شدن از ریشه ، شیطان در ادامه گفتارش خطاب به پروردگار کریم می گوید: خدایا این بود آن کسی که مرا به سجده او امر نمودی و چون معصیت کردم مرا از درگاه خودت راندی ؟ سوگند می خورم که اگر مرا تا روز قیامت ومدت عمر بشر در روی زمین مهلت دهی ، فرد فرد نسل او را مانند چهارپایان افسار می¬کنم و زمام امور آن¬ها رابدست می¬گیرم ، مگر اندکی از ایشان را که بندگان مخلص تو هستند( تفسیر المیزان). برای اینکار شیطان اعتمادسازی کرد و سخنان امام على(علیه السلام) در نهج‌البلاغه نیز بیانگر این واقعیت است، آن‌جا که مى‌فرماید: «آنان در زندگى به شیطان اعتماد کردند، او را تکیه‌گاه خویش و ملاک کارشان قرار دادند، او هم آنان را دام خود و وسیله‌اى براى اضلال دیگران قرار داد و سینه‌هاى آن‌ها را لانه خود ساخت. در درون آن‌ها تخم‌هاى رذالت و پستى گذاشت و جوجه‌هاى آن را در دامنشان پرورش داد، با چشم آن‌ها مى‌بیند و با زبان آن‌ها سخن مى‌گوید و به کمک آن‌ها بر مرکب اضلال و گم‌راهى خود سوار شده، کارهاى زشت و ناپسند را در نظرشان زیبا جلوه داده است. اینان مانند کسى هستند که عملشان شاهد بر این است که با مساعدت شیطان انجام شده و گفتار باطل را او بر زبانشان جارى کرده است.( نهج‌البلاغه، ص 53، خطبه 7)
به نقل از رهبر فرزانه آیت¬الله خامنه¬ای، امام بزرگوار فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است. رئیس همه‌ی شیطان¬های عالم، ابلیس است؛ امّا ابلیس بنا به تصریح قرآن، تنها کاری که میتواند بکند این است که انسان¬ها را فریب می¬دهد، وسوسه می¬کند؛ امّا آمریکا، هم اغواء می¬کند، هم کشتار می¬کند، هم تحریم می¬کند، هم فریب می¬دهد، هم ریاکاری می¬کند؛ پرچم حقوق بشر را بلند می¬کند، ادّعای طرف‌داری از حقوق بشر می¬کند [امّا] هر چند روز یک بار در خیابان¬های شهرهای آمریکا یک بی‌گناهی، یک بی‌سلاحی به دست پلیس آمریکا به خاک‌وخون می¬غلطد؛ غیر از بقیّه‌ی جنایات و فجایع¬شان. این هم رفتارشان در ایران در دوران رژیم طاغوت و جنگ‌آفرینی‌هایشان، جنگ‌افروزی‌هایشان، به راه انداختن جریان¬های جنگ‌افروز از قبیل همین¬هایی که حالا در عراق و سوریه و بقیّه‌ی جاها مشغول خرابکاری هستند، اینها کارهای آمریکا است. حالا بعضی‌ها اصرار دارند این شیطان بزرگ را با این خصوصیّاتی که از ابلیس بدتر است بزک کنند و به شکل فرشته وانمود کنند. چرا؟ دین به‌کنار، انقلابیگری به‌کنار؛ وفاداری به مصالح کشور چه می¬شود؟ عقل چه می¬شود؟ کدام عقلی و کدام وجدانی اجازه می¬دهد که انسان قدرتی مثل قدرت آمریکا را به‌عنوان دوست، به‌عنوان مورد اعتماد، به‌عنوان فرشته‌ی نجات انتخاب بکند؟ این‌[گونه‌] هستند؛ حقیقت امر این است.(۱۳۹۴/۰۶/۱۸)
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : ( تفسیر المیزان). و سخنان آیت الله خامنه ای موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
1) رمضانی (داور) : موضوع اصلی: شیطان- ابلیس
قالب: تفسیری
  سوره جاثیة آیه 13 - در " سَخَّرَلَکُم " مغروران به علم جایگاهی ندارند
قرآن سرچشمه اصلى انحراف و بدبختى گروه کثیرى از مردم را کبر و غرور معرفى مى کند. تکبّرى که از داشتن امکانات مالى، و یا کثرت نفرات و نیروى نظامى سرچشمه مى گیرد که همگی ریشه در تسخیر طبیعت و دنیای پیرامونی آن¬ها دارند. نمونه زنده آن را در عصر حاضر است، کبر و غرور علمی حاکم بر دنیای غرب به قدرى گسترش پیدا کرد که اصلا مذهب و وحى انبیاء را زائیده جهل یا ترس بشر پنداشتند، امّا، ادامه این خصیصه در انسان، او را مواجه کرد با جنگ¬هاى جهانى اول و دوم و نزدیک شدن بشر به لبۀ پرتگاه خود ساخته، بُرُوز انواع مفاسد اخلاقى و اجتماعى ، و بُرُوز انواع نابسامانی-ها، قتل¬ها و کشتارها و بیماری¬هاى روانى و انواع تجاوزهاى مالى و ناموسى، ظهور معمّاهاى فراوانى در علوم که انسان خود را از حل آن عاجز دید، و دنیاهاى وسیعى که در برابر دیدگان او خودنمائى کرد (چه عوالم بسیار بزرگ و چه فوق العاده کوچک ) و خود را از شناخت آن ناتوان مشاهده کرد، این¬ها همگی سبب ظهور رویکرد نو ظهوربه تعلیمات انبیا و باز گشت به وحى شده است، کلیساها رونق گرفت تعلیمات مذهبى جزء برنامه زندگى بسیارى شد.
در این میان اسلام با تعلیمات ویژه و مترقى و جامع خود ظهور تازه¬اى یافت ، و حرکت¬ها به سوى شناخت اسلام اصیل شروع شد. امید است پیش از آنکه بآس الهى بار دیگر دامان گروهى از مردم این جهان را بگیرد این بیدارى همگانى شود، و آثار آن غرور محو و نابود گردد تا به خسران و زیان منتهى نگردد.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : مرجع: تفسیر نمونه، ج20، چاپ5 ذیل آیات 82-85 سورۀ مؤمن. موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره جاثیة آیه 13 - تسخیر در " سَخَّرَلَکُم " مجرمانه نیست.
انسان برای بهره¬برداری از منابع خدادادی موجود در طبیعت و محیط پیرامونیش ( محیط زیست) با قدرت تسلّط و تسخیر خود، با آن¬ها رابطه دارد، در چنین رابطه¬ای جرم زیست محیطی محکوم است زیرا یکی از وظایف اساسی بشر حفظ حقّ برخورداری محیط زیست از سلامت است. بطور کُلّی حقوق محیط زیست عبارت است از: مجموعه قواعدی که مربوط به حفظ محیط زیست و روابط انسان و محیط باشد، از طرف دیگر هر نوع فعل یا ترک فعلی که باعث ورود آسیب و صدمه به محیط زیست و به خطر افتادن سلامت بشر شود جرم زیست محیطی است. برای نمونه، مادّۀ 912 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 هر اقدامی را که مصادیق تهدید علیه بهداشت عمومی باشد جرم شناخته و مجازات را نیز تعیین نموده است، یعنی چنانچه هنگام عمل برای تسلّط و تسخیر محیط زیست در ابعاد آب، خاک، هوا و غیره که بشر مستقیم و غیر مستیم با آن¬ها سروکار دارد آلوده شوند این عمل مجرمانه است، برای مثال اگر در تسخیر صنعتی را ایجاد کند که تنها فاضلاب خروجی آن چهارده هزار متر مکعب در روز است و بدون هیچ کنترلی روانه محیط زیست می¬شود و فاجعه ¬آفرین است، مرتکب جرم شده است، و یا اگرچه طبق آیۀ 14 سوره نحل خداوند دریا را برای انسان مسخّر کرد تا از گوشت ماهیان تازۀ آن تغذیه کنید، امّا، او حق ندارد از باب ایجاد فساد در زمین مرتکب عمل مجرمانه شود، یعنی با سرازیر کردن سمّیّات و فاضلاب¬های آلاینده به دریا حیات آبزیان را به خطر بیندازد و باعث نابودی منابع دریایی و مرگ زودرس نسل فعلی و آیندۀ جامعه شود.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : برگرفته از: جرائم زیست محیطی و0000 . اسماعیل کشکولیان، مجلۀ اخلاق زیستی، دورۀ نهم، شماره 32، تابستان 1398 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " صعود روحانی است
بشر در دوران گذشتۀ توحیدی خود می¬خواست با استفاده از قدرتش در تسخیر طبیعت و جهان پیرامونی، خود را تغییر دهد تا شایسته قرب الهی شود و جریان تسلّط خود بر طبیعت و جهان پیرامونیش را در راستای چنین هدفی قرار داده و ابزارهای مناسب آن زندگی را پدید آورد، در حالی که در دورۀ جدید تصوّر بشر از خودش این شد که جهان را باید مطابق امیال خود تغییر دهد و بر آن مسلّط شود، و در این حال که جایی برای تعالی بشر نمی‌ماند، ابزار مناسب خود را ساخت. در دوره‌ای که بشر از خودِ اصیل و خدا غافل است و جهان را ظهور حکمت و قدرت خدا نمی¬داند، تکنولوژی موجود ظاهر شد، مسلم این تکنولوژی غیر از تکنولوژی بشری است که جهان را مخلوق پروردگار و بستر ظهور حکمت او می¬داند، و طبیعت را بستر صعود معنوی می‌شناسد، در نتیجه ابزاری که می سازد نه در جهت تغییر خود است، و نه در جهت پذیرفتن طبیعتی که خالقی حکیم آن را ساخته است، در این دیدگاه ابزارهای مهیبی جهت تخریب طبیعت به صحنه آمد. در دل این تکنولوژی دو چیز مورد غفلت قرار گرفته، یکی انسانی که باید در مهلت زندگی زمینی به صعودی روحانی دست بیابد، و دیگر خدایی که طبیعت را به عنوان مهد انسان قرار داده و لذا نباید به جنگ طبیعت رفت وگرنه خداوند انتقام می‌گیرد. جریان تسخیر وقتی حق و باطل را شناخت با باطل درگیر می‌شود و اگر باطل را نشناسد حتماً حقیقت را نمی¬شناسد، او به اندازه¬ای که توحید را بشناسد، شرک را می‌شناسد، و چون شرک را شناخت، می تواند کثرت‌گرایی این تمدن را که در مقابل توحید است ببیند و از فرهنگی که همراه تکنولوژی موجود است، غافل نشود. کسانی که با ملاک‌های توحیدی در راه تسخیر طبیعت گام برمی-دارند، ناخودآگاه از کثرت¬گرایی فاصله می¬گیرند. حاصل طیّ چنین طریقی که مطابق رویکرد انسان به سوی بندگی خداوند و با پذیرفتن حکمت الهی در نظام هستی همراه است خداوند در حجاب نمی‌رود و انسان به خود واگذارد نمی¬شود. معنی این که خداوند ملّتی را به خود وامی‌گذارد جز این نیست که سرنوشت او را گرفتار اسباب و وسایل دنیایی و کثرت¬گرایی می‌کند، که در ذات خود هیچ حقیقتی ندارند، و در نتیجه آنچه را که باید از خدا انتظار داشته باشد از ابزارها انتظار دارد و به آن‌ها اصالت می‌دهد.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : طاهرزاده، اصغر. علل تزلزل تمدن غرب. پایگاه اطلاع رسانی غدیر موضوع اصلی : بدون موضوع
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - موضوع " سَخَّرَلَکُم " در حکمت اسلامی بر اساس رسالۀ صناعیّۀ میرفندرسکی.
مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فِندِرسکی مشهور به میرفندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی است. و متن زیر برداشتی برای موضوع " سَخَّرَلَکُم " است:
صنعت یعنی محصول رابطۀ انسان با طبیعت و جهان پیرامونی او، به بیانی دیگر محصول قدرت تسخیر و تسلّط انسان بر پدیده¬های طبیعی پیرامونی او، در چنین صنعتی میان صنایع و علوم تفاوت چندانی دیده نمی‌شود، برای مثال، نجوم و طب نیز از جمله صنایع محسوب می‌شوند، یا صنایع و هنرها از جهات مختلف نظری و عملی مرتبط یا متکی به حکمت اسلامی هستند و میان صنعت و آنچه امروزه هنرهای زیبا خوانده می‌شود مثل موسیقی و نقاشی تفاوتی وجود ندارد، زیرا جدا شدن مفهوم صنعت از هنر چیزی است که ما به هیچ عنوان در حکمت اسلامی نشانی از آن نمی‌بینیم. همچنین صنایع نزد اهل عرفان پیشه‌هایی برخواسته از تسخیر طبیعت توسط انسان بوده‌اند که هم با آن¬ها معاش را تأمین می‌کرده‌اند و هم عامل سلوک معنوی آنان بوده است. سایر خصوصیات تشکیل دهندۀ پیشه¬های یاد شده عبارتند از:
الف) معنویت در آن از اهمیّت برخوردار است.
ب) اهمیت معنوی کار برای ایجاد رابطه انسان با طبیعت و جهان پیرامونی او یعنی سلوک معنوی.
ج ) صناعت تنها به عمل مربوط نمی‌شود و نوعی دانایی را نیز در خود دارد.
د ) هیچ یک از اصناف تفوقی بر دیگر اصناف ندارند و پیشه این صنعتگران پیش از آنکه جنبه اقتصادی داشته باشد، جنبه معنوی داشته است. به همین دلیل است که آداب تزکیه نفس در فراگیری صنایع نیز اهمیت بسیاری دارند.
ه ) تلقی‌ای که در حکمت اسلامی نسبت به صنایع وجود دارد این است که هیچ یک از صنایع حاصل دست بشر نیستند بلکه جنبه و منشأ آسمانی دارند.
و ) صناعت استعداد و توانایی است بر انجام کار با فکر صحیح در جهت غرضی محدود که در موضوع خاصی اثر می‌گذارد”؛ یعنی صناعت قوه‌ای فاعله است که اثری از او صادر می‌شود که با شعور ومعرفت همراه است.
ز ) صنعت انسانی باید به تحقق عدل بینجامد. لذا بیان می‌کند که ملحدان، فاسقان و بدکاران، قلندران و تن‌آسایان در تحقق این عدل اخلال ایجاد می‌کنند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : بر گرفته از معنای صنعت در حکمت اسلامی بر اساس رساله صناعیه میرفندرسکی. دکتر شهرام پازوکی. پایگاه مطالعات آکادمیک لندن. موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " در نظر علامه اقبال لاهوری
محمد اقبال لاهوری، شاعر بزرگ و متفکر مسلمان از سیالکوت پاکستان است، او یکی از بزرگ‌ترین متفکرین و اندیشمندان جهان اسلام و یکی از بارزترین چهره‌های اصلاح‌گری معاصر بشمار می¬رود. او یکی از نخستین¬ بازآفرینان تفکر فلسفی و فکری مسلمین می¬باشد و نقش کلیدی در شکست طلسم غرب¬زدگی در سراسر جهان اسلام دارد. او در صد و اندی سال قبل، دغدغۀ جریان غلط تسلّط و تسخیر (مدرنیته) را مطرح ساخته است، این متفکّر بزرگ راجع به ارتباط انسان با جهان پیرامونی¬ش و طبیعت با هدف تسخیر و تسلّط صحیح بر آن¬ها معتقد است:
مسیر غلط تسخیر جهان و طبیعت برای تسلّط بر آن به تخریب آن¬ها منجر شده است که این، از جهان بینی آدمیان نشأت می گیرد و از نگاه انسان به خود و رابطه¬اش با جهان هستی ناشی می¬شود. در تعلیمات قرآن جهان طبیعت، ملک خداوند است به دیگر سخن، از نظر قرآن مجید مالکیت حقیقی نسبت به جهان ازآن خداوند است و بشر اگر ادعای مالکیت دارد اولاً مالکیت او اعتباری است نه حقیقی و ثانیاً به نیابت از خدا در جهان تصرف می¬کند، حال، چنانچه انسان¬ها خود را مالک زمین بدانند و همانند یک مالک خصوصی با آن مواجه شوند، زمین را به فساد و تباهی می¬کشانند در حالی که اگر زمین را ملک خدا بدانند و خود را نمایندۀ او در زمین بشناسند هرگز در زمین فساد نخواهند کرد و آن می¬شود که طبق آیۀ30 سورۀ بقره فقط خدا میداند و ملائک هم از دانستن آن عاجزند. کوشش بشر برای تسخیر طبیعت و تسلّط بر آن که بحران جهانی زیست محیطی را بوجود آورده یک بحران اخلاقی و معلول دور شدن انسان از آموزه¬های اخلاقی الهی و معلول غرور بشری است، انسان جدید که در نتایج فعالیت علمی خود برای تسخیر جهان غره شده و از زندگی روحانی یعنی درون، منقطع مانده است. در میدان اندیشه به حالت مبارزه آشکار با خود زندگی می¬کند، در میدان حیات اقتصادی سیاسی در مبارزۀ آشکار با دیگران است. دیگر خود را نمی¬بیند که بر خودخواهی و بی¬بند و باری و پول¬پرستی سیری ناپذیر خود که رفته رفته هر کوششی برای تعالی را در او کشته و جز خستگی از زندگی چیزی برای وی به بار نیاورده است لگام نهد. چنان در مشهورات یعنی منابع حاضر احساسات بصری، غرق شده که با ژرفای کشف نشده وجود خویش قطع رابطه کرده است. بر اثر مادّی¬گری علمی خود بالاخره به فلج نیرو رسیده است. اقبال برای نسل خود و آیندگان حامل این پیام است که بشردر راه غلط تسخیر زمین با آلوده کردن و به فساد کشیدن آن دیگر در این کرۀ خاکی جایی ندارد.

قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : برگرفته از : محقق داماد، سید مصطفی. الهیات محیط زیست(گزارشی از آرمان شهر علامه اقبال لاهوری)، فصلنامه اخلاق زیستی سال اول، شماره اول، پاییز1390 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - "سخَّرَلَکُم" گرفتار خُدعۀ دنیا است
چگونه است که طبق آیات 32 و 33سورۀ مبارکۀ حضرت ابراهیم(ع) و سایر آیات مشابه، از یک طرف دنیا در یَدِ قدرت انسان است و از طرف دیگر بفرمودۀ امام علی (ع) در دعای کمیل " خدعتنی¬الدنیا به غرورها و نفسی به جنایتها و مطالی"؟ یعنی دنیا با فریبندگی خود مرا فریب داده و نَفسَم را به جنایت واداشته و به مسامحه کاری انداخته است.از فرمایش یاد شده چنین برمی¬آید که اوّلاً، دنیا براحتی تن به فرمان انسان نمی¬دهد و می¬کوشد با خدعه و نیرنگ کوشش در راه "سخَّرَلَکُم" را به انحراف کشاند، ثانیاً، نیروی فریبندگی دنیا بقدری مهمّ و قابل توجّه است که حضرتش خودرا از آن مصون نمی¬دارد، ثالثاً، اهمّیّت چنین فرمایشی در بعد فردی غیر قابل انکار است، امّا نباید از بعد اجتماعی و مردمی آن غافل بود. هر کس نداند چنین جملاتی در1400 سال قبل بیان شده، وقتی آن¬را قرائت کند نمی¬تواند منکر شود که این جملات خطاب به مردمی از این روزگار است که فریب دنیا را خورده¬اند و طوری ماهیّت¬شان تغییر یافته که به هر جنایتی رضایت می¬دهند، و آن¬هایی که از این مهمّ آگاهی دارند در می¬یابند که گویی آن حضرت چنین روزگاری را می¬دیده است و برای جلوگیری از وقوع جنایات ضد انسانی توسط فریب خوردگان توسط دنیا چنین سخنانی را بیان داشته است. مردم غرب مدرنیته از جمله نو فریب-خوردگان روزگار ما هستند که با تسلّط اندک بر منابع خدادادی و کسب قدرت نتوانسته¬اند از حیله و مکر این تسلّط و قدرت مصون بمانند زیرا، این حیله و مکر از نفس آن¬ها نفسی جنایتکار ساخته بطوری¬که آنان را در برابر جنایات سردمداران خود درهر گوشه از دنیا به مسامحه کاری انداخته و شریک هستند. جنایاتی نظیر جنگ تحمیلی، کشتار 300 انسان بی گناه هواپیمای مسافربری ایرانی، شبیه خون یا تهاجم فرهنگی و تحریم¬های ظالمانه از اندک نمونه¬های زشت با باور زیبایی فریبندۀ تسلّط بر دنیا است که آن¬ها را بر سر هر حرکت افشاگرِ خُدعه¬شان آوار می¬کنند.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : نهج البلاغه موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " قدرت و امانت است

در مسیر تسخیر طبیعت و جهان پیرامونی باید قدرتمند بود و با قدرت عمل کرد، بـدیـهـى اسـت مـنـظـور از قـدرت تنها قدرت جسمانى نیست، بلکه مراد قدرت و قوت بر انجام مسئولیت و در عین حال دلسوزی و خیرخواهی و امین و درستکاری است. در این راه، تنها قناعت به امانت و پاکى به همان اندازه اشتباه است که تنها قناعت به تخصص. مـتـخـصـصـان خـائن و آگاهان نادرست همان ضربه را مى¬زنند که درستکاران نا آگاه و بى اطلاع. برای مثال، اگـر بـخـواهـیـم " سَخَّرَلَکُم " خراب شود و به بیراهه رود باید کارهای آن را به دست یکى از این دو گروه بسپاریم : مدیران خائن، یا پاکان غیر مدیر و نتیجه هر دو یکى است. مـنـطـق اسـلام ایـن است که هر کار باید به دست افرادى نیرومند و توانا و امین باشد، تا بـه " سَخَّرَلَکُم " عمل شود، و اگـر در عـلل زوال حـکـومـتـ¬¬هـا در طـول تـاریـخ بـیندیشیم مى¬بینیم عامل اصلى سپردن کار به دست یکى از دو گروه فوق بوده است.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : برگرفته از تفسیر نمونه موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - " سَخَّرَلَکُم " به تجارتی بی نظیر می¬انجامد


نهج¬البلاغه در کلمات قصار جملۀ 131 دنیا را به تجارتخانه تشبیه می¬کند با این وصف که:
اوّلاً) در حقیقت تمام نعمت¬ها مثل علم، سرمایه¬های مادّی و معنوی دیگر که انسان در اثر " سَخَّرَلَکُم " یا تسخیر طبیعت و محیط پیرامون خود به بدست می¬آورد چیزی است که خداوند به او بخشیده و او را صاحبان اموال شمرده، خداوند در یک معامله یا تجارت که جنبۀ هدایت¬گر و تربیتی دارد او را مورد لطف و محبّت خود قرارمی¬دهد و بر خلاف معاملات معمولی که عین همان مقدار را باز پس می¬دهند، او چندین برابر، گاه صدها و گاه هزار برابر، برآن اضافه می¬کند وعلاوه بر این¬ها وعدۀ "اجر کریم" که پاداشی است عظیم که جز خدا نمی¬داند نیز می¬دهد. ثانیاً) همه چشم از جهان و مواهبش که با عمل به " سَخَّرَلَکُم " بدست آورده¬اند می¬پوشند و همه را می¬گذارند و می¬روند پس اکنون که در اختیارشان است باید بهره جاویدان و ماندگار از آن بِبَرند و با آن¬ها دست به تجارتی بزنند که از عذاب عظیم نجات یابد یعنی گناهانشان بخشیده شود، وارد بهشت جاوید شوند و به رستگاری بزرگ برسند و نصر وپیروزی نصیبشان گردد. ثالثاً) بعضی انواع چنین تجارتی عبارتند از : الف) مجاهدت. ب) انفاق. ج) قرض¬الحسنه. پس بدان چنانچه در این تجارت شرکت فعّال نداشته باشی به " سَخَّرَلَکُم " عمل نکرده¬ای و به بیراهه می¬روی.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : برگرفته از: تفسیر نمونه، ج23، چاپ4، 1367،ص 314تا321 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.
  سوره ابراهیم آیه 32 - در مسیر "سخَّرَلَکُم" شکست وجود ندارد
در مسیر "سخَّرَلَکُم" شکست وجود ندارد
برگرفته از: تفسیر نمونه، ج7، چاپ19، 1376،ص443تا445
وقتی قرار است تعلیمات اسلام وارد زندگی مسلمانان شود و کارها بر مسیر آن پیش رود تسخیر طبیعت و جهان پیرامونی، محتوایی می¬شود برای کار فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حتّی نظامی برای تشکیل زندگی الهی و توحیدی. راجع به این دستورات و تعالیم باید مراقب بود از آن¬ها به شکل طرح یک مسآلۀ تاریخی مربوط به گذشته استفاده نشود بلکه تعلیمات و دستوراتی است برای امروز، دیروز و فردای ما و همۀ انسان¬ها. در این زمینهّ در آیۀ 52 سورۀ توبه منطق عجیب محکمى تعلیم داده می¬شود که راز اصلى همه پیروزی¬هاى مسلمانان نخستین در آن نهفته شده است، و اگر پیامبر اسلام(ص) هیچ تعلیم و دستورى جز این نداشت براى تضمین پیروزى پیروانش کافى بود، و آن اینکه مفهوم شکست و ناکامى را به کُلّى از صفحه روح آن¬ها زدوده، و به آن¬ها ثابت کرده که در هر حال شما پیروزید. یک جمعیت با ایمان و آگاه، و متّحد و مصمّم جز پیروزى، سرنوشتى ندارند. چنین روحیه¬اى را تنها از طریق تعلیمات اسلامى مى توان بارور ساخت و امروز نیز اگر با تعلیم و تربیت صحیح، این منطق بار دیگر در روح مسلمانان جلوه¬گر¬شود در اثر آن عقب ماندگی¬ها و شکست¬ها جبران و پیروزی¬ها بدست خواهند آمد، همانطور که در طول انقلاب اسلامی ایران با رهبری حکیمانۀ امام خمینی(رحمت الله علیه) و نایب برحق¬ّ ایشان حضرت آیت¬الله خامنه¬ای با چنین تعلیمات پیامبر گونه¬ای شاهد جلوه¬های منطق مورد نظر بودیم و موفقیت¬ها و پیشرفت¬ها را نظاره گر.
قالب : اعتقادی گوینده : اسدالله قاضی مرادی
منبع : برگرفته از: تفسیر نمونه، ج7، چاپ19، 1376،ص443تا445 موضوع اصلی : انسان
امتیاز داوران :
امتیاز کاربران :
نظرات کاربران :
نظری ثبت نشده است.

  • <<
  • <
  • تعداد صفحات : 16
  • >
  • >>